Полският премиер вчера поиска да бъде отстранен от правителството водачът на една от партиите в управляващата коалиция, съобщи говорител на кабинета. Разпадането на управляващата от 2015 г. коалиция поставя под въпрос бъдещето на администрацията, отбелязва Ройтерс, цитирана от БТА.

Напрежението в Обединената десница продължава от една година, но изглежда решаваща роля в конфликта е изиграло критичното отношение на по-малкия коалиционен партньор на "Право и справедливост", партията "Споразумение" на Ярослав Говин, към данъчните реформи, предвидени в икономическата програма на десницата, наречена "Нов ред".

"Премиерът Матеуш Моравецки днес (вчера - б.р.) поиска от президента Анджей Дуда да освободи Ярослав Говин от постовете му на вицепремиер и министър на развитието, труда и технологиите", съобщи на пресконференция говорителят на кабинета Пьотър Мюлер.

По думите му въпреки разпадането на коалицията Обединената десница ще може да има мнозинство в долната камара на парламента, тъй като някои депутати от партията на Говин и други народни представители ще подкрепят правителствените реформи.

Една от трите партии в полската управляваща национално-консервативна коалиция обяви, че я напуска, след като лидерът й бе уволнен от премиера, предаде Франс прес.

"Излизаме от правителството с високо вдигнати глави, моята оставка е краят на Обединената десница и разваляне на коалицията", заяви пред журналисти Говин. Той заяви това малко след като стана ясно, че премиерът го е отстранил от поста му на вицепремиер.

Партията на Говин има 10 депутати в Сейма, долната камара на полския парламент. Излизането на "Споразумение" от коалицията може да доведе до загуба на мнозинството, което сега имат управляващите.

Говин каза, че е научил за отстраняването си от медиите.

За да запази мнозинството си, "Право и справедливост" ще трябва да разчита на гласовете на депутати от други политически сили, по-специално от крайната десница.

Обявявайки отстраняването на Говин от кабинета, говорителят на правителството го разкритикува, че е не направил достатъчно за напредъка на основните икономически реформи. Говин критикуваше мащабните фискални промени, от които според него ще пострада най-вече средната класа.

"Обявихме, че Обединената десница няма да увеличава данъците. Сега обаче, внесените от премиера законопроекти, означават драстично увеличаване на данъците не само за предприемачите, но и за всички предприемчиви хора, за средната класа", обясни днес позицията си Говин.