"Челси" спечели английския финал на Шампионската лига - 1:0 срещу "Манчестър Сити" пред около 16 хиляди зрители на стадион "Драгао" в Порто.

Голът на триумфа реализира Кай Хаверц в 42-ата минута при брилянтна акция с три паса. Германският национал, привлечен преди месеци за 90 милиона евро от "Байер" (Леверкузен), получи брилянтен пас в коридор и останал сам срещу вратаря Едерсон, го матира без усилие.

Трябва да се отбележи и грешката в редиците на "Сити" - огромната пробойна в центъра, в която Хаверц се намести.

Това е втори трофей от Шампионската лига за лондонските "сини" - след 2012 г. И първи за Томас Тухел. Германецът загуби финала с "Пари Сен Жермен" през лятото на 2020-а. Той пое "Челси" през зимата и го превърна в голям отбор - труден за побеждаване и много ефективен. Оправда се инвестицията на Роман Абрамович от миналато лято - над 230 милиона паунда във футболисти.

"Челси" записа три поредни победи над "Сити" от април насам - на три различни фронта. И по сходен начин. Това бяха три лекции на Тухел и отбора му.

Преди почивката лондончани на няколко пъти намираха слабите места в редиците на опонента си. А изненадващо за манчестърци, те се оказаха много. Твърде много празни пространства. И твърде често за такъв мач.

Първата ситуация пропусна "Сити" - чрез Рахим Стърлинг. След това пък Антонио Рюдигер се оказа последна преграда пред гол. Но по-интересните ситуации бяха на отсрещната врата. Тимо Вернер направи "дежурните" си пропуски.

След почивката "Челси" затвори играта, а атаките на английския шампион бяха доста шаблонни и предсказуеми. Не помогна и влизането на Серхио Агуеро, който се сбогува с отбора със загуба.

А влезлият от скамейката Кристиян Пулишич пропусна да направи 2:0 и рано да реши всичко. И в тази ситуация човекът, който я изработи, бе Хаверц. Малко преди това контузия получи Кевин де Бройне, което даде отражение за считания за фаворит състав.

"Небесносините" стигнаха до най-добрата си възможност секунди преди края на дългото добавено време, когато Рияд Марез едва не порази целта с удар.

Така "Манчестър Сити" не успя да качи върха при първия си финал в шампионския турнир. Напълно заслужена радост за "Челси".