Президентът на Русия Владимир Путин отговори вчера на 68 въпроса от журналисти и граждани за събитията през отминаващата година. В центъра на вниманието бяха лекарските възнаграждения, кризите в ОНД, отношенията на страната със Запада и излизането на руската икономика от пандемията, пише "Известия".

Седемдесет процента от бюджета на Руската федерация вече не идват от петрол и газ, страната ще се върне на нивото отпреди COVID-19 към края на 2021 г., локдаун не се предвижда, нито рокади в правителството. Това бяха едни от най-важните изявления на Путин по време на годишната му пресконференция, посочва вестникът.

Повечето въпроси бяха свързани с пандемията и последиците от нея. Акцент бе поставен на вътрешния дневен ред - дори международните теми засягаха в крайна сметка Русия или постсъветското пространство: Карабах, Беларус, Киргизстан и Молдова.


Държавният глава отбеляза освен това, че разследването на случая с предполагаемото отравяне на руския опозиционер Алексей Навални "легализира материали на тайните служби на САЩ". Делото срещу Иван Сафронов, обвинен в държавна измяна, няма връзка с журналистическата му дейност. Арестът на бившия губернатор на Хабаровския край Сергей Фургал не е политическо, а наказателно преследване и става дума за убийства, изброява "Известия". 

"Росийская газета" припомня оценка на президента, че хората в страната са посрещнали проблемите на 2020 г. "достойно и отчасти може би по-добре, отколкото в други страни, които с право се гордеят" и със стабилна икономика, и с развити социални служби и здравни системи. БВП на Русия е спаднал към днешна дата с 3,6 на сто - по-малко, отколкото на практика във всички водещи страни от ЕС, по-малко, отколкото в САЩ, цитира думи на Путин московският официоз.

Във връзка с щетите от пандемията за руската икономика президентът увери, че държавата и занапред ще подпомага всички нуждаещи се, а накрая обеща по 5000 рубли на всички семейства с деца до 7-годишна възраст в страната, отбелязва "Взгляд". След пресконференцията "бързо ще последват конкретни стъпки и това ще стане истински ефикасна социална терапия", твърди политологът Григорий Казанков.

"Комсомолская правда" разказва подробно кой и как ще получи детските помощи, обещани от държавния лидер за Нова година. "Президентът се прояви в ролята на добрия Дядо Мраз", коментира "Московский комсомолец".

Путин разказа кой решава съдбата на партиите "от тежка категория" в Русия - не политическите сили, а народът, пише в заглавие "Труд".

От думите на президента се разбра, че кампанията за парламентарните избори догодина ще се развие най-вероятно по умерено консервативен сценарий. Той ще бъде нагласен така, че да пасне на днешните четири партии в Държавната дума, наречени от Путин "традиционни". Властта ще заложи главно на партията с мнозинство "Единна Русия" и на опозиционната тройка, а при нужда "ще бъдат задействани и свежи политически проекти на президентската администрация", прогнозира "Независимая газета".

"Да говориш много и да не кажеш нищо" е заглавие на коментар в "Свободная преса". Руският лидер изпрати няколко сериозни сигнала - и към вътрешния елит, и към международната общност, на която за пореден път демонстрира, че Русия няма да позволи правата й да бъдат нарушавани, изтъква обаче пред същото издание аналитикът Марат Баширов.

Путин каза, че ще управлява до 2024 г. (когато приключва сегашният му мандат) и няма да позволи никому да го смята за напускащ президент. И посочи, че има възможност да се кандидатира още веднъж за висшия пост. Според мен това е абсолютно правилно изявление, добавя експертът.

Пресконференцията трябва да се разглежда "в контекста на курса на Кремъл към формиране на позитивен образ на бъдещето", подчертава авторът на анализ в "Известия".
Всички пресконференции и "преки линии" на Владимир Путин са донякъде сеанси на "колективна психотерапия". Фактически те показват, че държавният механизъм скърца. Сегашната не бе изключение, заявява пред агенция РЕГНУМ политологът Юрий Светов.

Замислена преди 15 години като инструмент, засилващ личната власт на харизматичния президент, голямата годишна пресконференция на Путин вече не дава нужния ефект, заявява "Новая газета".

От 65 000 души, гледали проявата в ютюб канала на телевизия НТВ, 6000 са реагирали с харесване, а 5000 - с нехаресване. Телевизия "Първи канал" е изключила възможността за лайкове и коментари, а каналът на РИА Новости сочи "400 харесали видеото и 1200 скептици", пояснява всекидневникът.

Путин забрани да чакаме промени. Основният резултат от президентската пресконференция е чувство на дълбоко разочарование у хората, хранели надежди за поврат във вътрешната и външната политика на страната, обобщава агенция РОСБАЛТ.

БТА