Държавата ще предостави държавна помощ на туроператорите и туристически агенти в размер на 4% от сумата на декларирания от тях годишен оборот без ДДС за 2019 г. Безвъзмездно предоставените средства ще се използват за приоритетно компенсиране на загуби, произтичащи от отказали се от ваучери клиенти, както и от удържани от доставчици на услуги суми. Това реши на редовното си заседание Министерския съвет, съобщи правителствената информационна служба.  

"Отпускаме 56 милиона лева в сферата на туризма за предотвратяване на последиците от COVID-19", заяви премиерът Бойко Борисов по време на правителственото заседание.

Това не е първата помощ за туристическия бранш за края на годината. През октомврия бяха задействани 10 млн. лв. от европейската ;оперативна програма "Инoвaции и ĸoнĸypeнтocпocoбнocт 2014-2020” (OΠИK). Mиниcтepcтвoтo нa тypизмa e диpeĸтeн бeнeфициeнт пo пpoгpaмaтa. По думите на вицепремиера и министър на туризма Марияна Николова с 51 милиона лева ще се помогне безвъзмездно на близо 1600 предприятия, които са в сферата на туроператорска и туристическата агентска дейност. 

Сегашното решение на кабинета идва в момент на силно недоволство от страна на туристически и ресторантьорския бизнес. 

 

Разпоредбите в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение предвиждат средствата да се предоставят на туристическите оператори и туристическите агенти по ред, определен с наредба на министъра на туризма и при спазване на правилата за държавните помощи. В тази връзка проектът на наредба е изпратен на Европейската комисия, като следва да се има предвид, че помощта се отпуска и изплаща след нотификация от Комисията, се казва още в съобщението на правителството.

Министерският съвет прие и Постановление, с което се одобрява отпускането на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на туризма в размер на 4 993 723 лв. за 2020 г. За преодоляване на последиците във връзка с пандемията се предвижда две години след отмяната на извънредното положение Министерството на туризма да предоставя на туроператорите, които използват въздушни превозвачи с валиден оперативен лиценз за изпълнение на чартърни полети до България с цел туризъм, държавна субсидия в размер на 35 евро за всяка седалка от максималния пътнически капацитет на самолета за всеки полет. Субсидията се отпуска за всяка седалка, заета от лице, ползващо туристическа услуга в България, само за полети с капацитет не по-малко от 100 места.