Президентът на Косово Хашим Тачи подаде оставка, съобщи албанската телевизия „Ора нюз”. Решението му е във връзка с потвърдения обвинителен акт от Специалната прокуратура за военни престъпления в Хага, съобщи БГНЕС.

От прокуратурата потвърдиха и обвинението на лидера на Демократическата партия за Косово и бивш председател на парламента Кадри Весели. Адвокатът на обвиняемите Том Гаши съобщи, че се очаква Тачи и Весели да отпътуват за Хага през следващите дни. Според него ще последват още арести.

"Имаме информация, че през следващите дни се очаква изпращането на г-н Тачи и г-н Весели", каза Гаши.

През септември Хашим Тачи заяви, че ще подаде оставка в момента, когато Международният съд за военни престъпления в Косово потвърди обвиненията срещу него.

Той беше извикан на интервю в Хага и след завръщането си каза, че не е бил питан за нито едно убийство, въпреки твърденията на медиите, че като един от основателите и ръководителите на Армията за освобождение на Косово (АОК) е сред заподозрените за убийството на над 100 цивилни албанци, сърби и други по време на и непосредствено след войната в Косово през 1998 - 1999 г.

Вчера силите на ЕУЛЕКС нахлуха в къщата на Якуп Красничи, който по-късно беше арестуван. Малко по-късно се получи потвърждение на обвинителния акт срещу Реджеп Селими, който заяви, че заминава за Хага на следващия ден.

В ЕС доволни от желанието на Тачи да сътрудничи

ЕС приветства факта, че Хашим Тачи се съгласи да сътрудничи със Специалната камара и Специалната прокуратура за Косово.

Това се казва в изявление на говорителя на Жозеп Борел - върховния представителна Съюза за външната политика.

ЕС подкрепя работата на Камарата и Прокуратурата. Пълното сътрудничество с тях е съществено и важно доказателство на ангажиментите на Косово към върховенството на закона, което, от своя страна, е ключов елемент за напредъка на Косово по пътя на евроинеграцията и за ангажимента на ЕС към Западните Балкани като цяло. След оставката на Хашим Тачи Брюксел вярва, че представителите на Пришина ще гарантират приемствеността на институциите.

От Еврокомисията обаче отказаха да коментират отправените обвинения срещу Тачи и други лидери на страната. Мотивът бе, че в Комисията не обсъждат публично индивидуални случаи.