При темпа на нарастване на заразени и смъртни случаи не е изключено починалите след още три седмици да стигнат 360 на ден.

Тази мрачна възможност допусна пред Нова тв д-р Петър Марков, епидемиолог и преподавател в Оскфорд.

"В момента наблюдаваме екстремно нарастване на новите случаи на коронавирус за ден. Преди около седмица коментирах, че има период на забавяне между момента на заразяване и момента, в който пациентът се влошава и евентуално умира. Този период обикновено е около 3 седмици.

Това означава, че ако в момента имаме много голям брой новозаразени, може да очакваме след няколко седмици броят на смъртните случаи също да скочи.

Днес имаме 63 смъртни случая, преди няколко седмици те бяха около 10. Тоест това е увеличение с над 6 пъти. В тази връзка не е изключено след още 3 седмици смъртните случаи да стигнат до 360 на ден. Не се ангажирам обаче за точни прогнози", обясни д-р Марков.

По думите му втората вълна в Западна Европа е с по-ниска средна възраст, отколкото епидемията през март-април. Това е показателно и с факта, че по-малко хора умират сега от COVID-19.

"В България пропорцията на смъртните случаи спрямо броя на заразените е по-висока от средната в Европа. Това е така, защото средната възраст у нас е по-висока", поясни Марков.

Той посочи, че  коронавирусът мутира постоянно, но не може да се каже, че има съществена промяна. "Нас ни интересуват главно мутациите, които се отразяват върху заразността и патогенността", каза още преподавателят в Оксфорд.

Досега няма доказателства за промяна в нито едно от тези отношения, добави той.

Марков припомни, че някои от т. нар. настинки се причиняват от други видове коронавируси.

"Има индикации, че има известен кръстосан имунитет между другите коронавируси и новия. Тоест при прекарана такава настинка през последните години е възможно това да ни защити от сегашния. Но много малко се знае за този кръстосан имунитет, не може да разчитаме на това", смята специалистът.

Ученият подчерта, че случаите на повторно заразяване в света с коронавируса са много редки.