Френското правителство ще обяви в сряда забрана на турското крайно националистическо движение "Сивите вълци" по време на заседание на министерския съвет. Това е обявил днес френският министър на вътрешните работи Жералд Дарманен, съобщи АФП, цитирана от БТА. Новината идва на фона на силно обтегнати отношения между Париж и Анкара. Събитията около лявото хумористично списание "Шарли Ебдо" и предприетите от френския президент действия след убийството на френски учител от чеченски екстремист екстремист, последвалият атентат в Ница и разменените остри реплики с турския президент Реджеп Ердоган са един от поводите.

По адрес на "Сивите вълци" Дарманен заячи, че става дума за "действително особено агресивна групировка, за да не кажем нещо повече".

Вниманието бе насочено към групировката "Сивите вълци" след инциденти миналата седмица, противопоставили турската и арменската общност в Десин-Шарпьо, близо до Лион /Източна Франция. Напреженията между двете общности са изострени от конфликта в района на Нагорни Карабах, противопоставящ Армения и Азербайджан. Турция е на страната на Баку. 

В сряда вечерта силите на реда се намесиха в Десин-Шарпьо, за да попречат на 250 членове на турската общност да се сбият с представители на арменската общност. Няколко часа преди това при сбиване между представители на двете общности бяха ранени четирима души, единият от които тежко. Надпис "Сивите вълци" бе надраскан върху мемориала на арменския геноцид и Националния център за арменската памет близо до Лион, които бяха осквернени в събота срещу неделя през нощта.

Тази крайно националистическа групировка е смятана за близка до Ердоган, който наскоро разсъждаваше за "психическото здраве" на президента Еманюел Макрон, припомня и АФП. За "Сивите вълци" се заговори през 70-те и 80-те години във връзка с прояви на насилие срещу леви активисти.

 
Върховният комисар на ООН за правата на човека Мишел Бачелет допусна по-рано днес възможността да са били извършени военни престъпления в конфликта в Нагорни Карабах заради "безразборните атаки" срещу цивилно население, предадоха Франс прес и Ройтерс. Бачелет спомена, че е гледала видеоклипове, които по думите й са с доказана автентичност, показващи екзекуцията на двама униформени арменски войници от азербайджански войници.
"Международното хуманитарно право е пределно ясно. Нападения, които нарушават принципа на пропорционалност, може да са военни престъпления по смисъла на Женевската конвенция и страните (по конфликта) са длъжни да разследват такива нарушения бързо, ефикасно, подробно и безпристрастно, а извършителите трябва да бъдат съдени", се казва в изявление на Бачелет.