Уронването на парламентаризма и превръщането на властта в инструмент за взаимоотношения с гангстерски характер - това е най-големият проблем В България днес, смята режисьорът Явор Гърдев. Той бе сред творците, които в публично писмо поискаха оставката на правителството. 

"Във властта започнаха да влизат субкултури, които изобщо не би трябвало да имат място в публичния живот, а като ли във властта на една европейска държава", коментира Гърдев пред бТВ.

И продължи:

"Такъв тип деградация на парламентаризма, какъвто наблюдаваме в последните парламенти, не беше изобщо възможни в началото на прехода дори - а началото на прехода не беше много приятна епоха. Става дума за партийни номенклатури, които заемат местата там, но това не може да ни позволява да стигаме до ситуация, в която функционално неграмотни хора застават на трибуната на НС и не могат да прочетат цяло изречение. Не може парламентът да стига до първите отделения от училище - четене с разбиране и т.н."

 

"Аз не съм за това да има образователен ценз при гласуване, както искат някои партии - това е отнемане на правото на глас. Но мисля, че има нужда народните избраници да бъдат проверявани най-малкото за функционална грамотност", коментира той.

Според него да живеем в справедливо и разумно общество става все по-трудно и балансът не може да бъде възстановен току-така, а само по радикален начин.

Той коментира и сюжетът с килимите трета употреба, дарени от председателката на парламента Цвета Караянчева на театъра в Кърджали.

"В тая ситуация дребни събития започват да стават особено знакови. Аз предпочитам да ги държим в правилната им йерархия. Има шест килима, подарени са - това не е нито някакъв особен проблем, нито представлява нещо, което трябва да дискутираме от сутрин до вечер. Но проблемът не е в килимите, а в основите на разбирането за това каква трябва да бъде властта в България.

При положение, че парламентаризмът е доведен до подчинена позиция, до нещо, което има фасаден характер, придатък към една все по-авторитаризираща се изпълнителна власт, това вече е голям проблем", каза той.

Явор Гърдев сподели и мисли за новата реалност, която се опитва да наложи коронапандемията. И съобщи, че дъщеря му е преболедувала COVID-19. 

"Много наивно беше от наша страна да се надяваме, че нашата солидарност ще се засили, че нашето общество ще стане вътрешно по-сплотено. Наистина, тежка социална травма е 3-месечно затваряне на едно цяло общество от комуникации. Въпросът е доколко можем да се справим с нея разумно и да преминем през това, без да полудеем", каза той.