Дългогодишният президент на Беларус Александър Лукашенко постигна впечатляваща победа на изборите на 9 август. Той си осигури над 80 процента от вота, въпреки че според неофициалните предизборни проучвания в интернет противничката му Светлана Тихановская се ползваше с повече подкрепа в обществото.

Поразителна е разликата в реакциите на следващия ден. 

Европейски страни изразиха загриженост относно честността на изборите и репресиите на управляващите.

"Братските" лидери пък поздравиха "последния диктатор на Европа".

Украйна и Полша: Лукашенко да прекрати насилието срещу протестиращите

Президентът на Украйна Володимир Зеленски призова властите и опозицията в Беларус към диалог и отказ от улично насилие след вчерашните изборите там за държавен глава, предаде ТАСС, цитирана от БТА.

"Призоваваме съседите ни към максимална толерантност, търпимост и отказ от улично насилие. Призоваваме за максимално открит, макар и нелесен диалог, защото само широк диалог ще даде възможност да се гарантира на гражданите в Беларус изход от трудната кризисна ситуация и честно да бъдат обсъдени по-нататъшните стъпки и формати на общественото взаимодействие", заяви Зеленски в профила на президентството в телеграм.

По повод събитията в Беларус външното министерство на Полша изразява дълбоко безпокойство във връзка с жестокото потушаване на следизборните демонстрации. Твърдата реакция на правоохранителните органи, използването на сила срещу мирни протестиращи, произволните арести са недопустими, се казва в изявление на полската дипломация на сайта на ведомството.

"Обръщаме се към властите на Беларус с призив да спрат да нагнетяват напрежението и да започнат да зачитат основните човешки права", заявява външното министерство на Полша.

Полският премиер Матеуш Моравецки излезе с инициатива да се организира извънредна среща на върха на Европейския съюз, посветена на ситуацията в Беларус. Изявлението по този въпрос бе качено днес на официалния сайт на полското правителство, цитиран от ТАСС и БТА.

"Полша носи отговорност за най-близките си съседи. Затова премиерът Матеуш Моравецки в писмо до председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предложи да се организира извънредна среща на върха на ЕС във връзка със събитията в Беларус", се казва в съобщението.

ЕС: Беларус, насилствените репресии нямат място в Европа

Малко след призива на Моравецки председателят на Европейския съвет също коментира изборите в туитър.

 

 

"Насилието срещу протестиращите не е отговорът Беларус. Свободата на словото, свободата на събирането и основните права на човека трябва да се отстояват", написа Мишел.

Последва го председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

"Мъченията и насилствените репресии на мирни протестиращи нямат място в Европа. Основните права на Беларус трябва да бъдат зачитани. Призовавам властите на Беларус да гарантират, че резултатите от вчерашния вот бъдат преброени и публикувани точно", призова тя.

Братските лидери: Лукашенко, молодец!

Президентът на Русия Владимир Путин изпрати поздравителна телеграма до Александър Лукашенко във връзка с победата му на изборите за президент на Беларус, съобщи пресслужбата на Кремъл.

"Разчитам, че Вашата държавна дейност ще спомага за по-нататъшното развитие на взаимноизгодните руско-беларуски отношения във всички области, за задълбочаване на сътрудничеството в рамките на съюзната държава, засилването на интеграционните процеси в Евразийския икономически съюз и ОНД, а също така на военнополитическите връзки в Организацията на Договора за колективна сигурност", гласи текстът, цитиран от ТАСС.

Путин изрази увереност, че "това несъмнено отговаря на коренните интереси на братските народи на Русия и Беларус".

Китайският президент Си Цзинпин също изпрати днес поздравления на Лукашенко.

"От името на китайското правителство и народ, а също така лично от мен изпращам топли поздрави и най-добри пожелания. Уверен съм, че под ваше ръководство Беларус непременно ще постигне нови блестящи успехи в процеса на държавното строителство", се отбелязва в посланието.

Напук на съмненията сред опозиционните сили в Беларус и сред западните специалисти наблюдателите от Общността на независимите държави (ОНД - организация, в която участват 10 бивши съветски републики - Азербайджан, Армения, Беларус, Казахстан, Киргизия, Молдова, Русия, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан) не установиха нарушения на изборите в Беларус.

Наблюдателската мисия на ОНД не откри факти, които да поставят под съмнение легитимността на президентските избори в Беларус, каза пред журналисти изпълнителният секретар на общността Сергей Лебедев. По думите му изборите са протекли при спазване на законите, били са открити, конкурентни и са гарантирали волеизявлението на гражданите.

За изборите бяха регистрирани рекорден брой местни наблюдатели - над 48 000. За пръв път обаче в страната се състояха избори без широко международно наблюдение.

По данни на ЦИК са били акредитирани 248 международни наблюдатели, включително 184 от различни структури на ОНД. С оглед пандемията и късно пристигналите покани от Минск Бюрото за демократични институции и права на човека (БДИПЧ) към ОССЕ, Парламентарната асамблея на ОССЕ и ПАСЕ отказаха участие в наблюдението. Руската ЦИК заяви, че не е получила официална покана; представители на Русия работиха в състава на мисията на ОНД.