Юношеският национален отбор по футбол до 19 години (родени 1998-1999 г.) се класира за европейското първенство в Грузия през юли. Постижението е много сериозно, тъй като за разлика от професионалистите, при U19 на финалите отиват само 8 отбора от цяла Европа.

Тази вечер тимът на треньора Ангел Стойков победи в последен и решителен мач от Елитния кръг квалификации Босна и Херцеговина с 3:1.

И със 7 точки оглави класирането, второто място е за босненците с 4, Израел има 3, а домакина Франция - 1. Само победителят отива напред. В петък нашите сразиха "петлите" с 2:1, след като започнаха с 1:1 срещу евреите.

А в първия етап пресявки миналата есен "трикольорите" подчиниха Португалия и Дания в Сливен.

Срещу Босна само победа вършеше работата на "лъвчетата", водени от треньора Ангел Стойков. При равенство победител щеше да е Босна - по голова разлика.

Георги Русев, който играе за испанския "Елче", откри резултата в 4-ата минута от дузпа, отсъдена за нарушение срещу Тонислав Йорданов (ЦСКА-София). Българите нанесоха още два удара до почивката. Таранът на "Славия" Калоян Кръстев удвои в 29-ата минута след центриране на Русев.

В 45-ата пак Кръстев заби трети "пирон" - 3:0, асистиран от Асен Чандъров ("Септември" София).

Съперникът върна един гол чрез Дамирович в 64-ата минута. Много силен мач направи българската защита, водена от вратаря и капитан Даниел Наумов ("Лудогорец").

Така български юношески национален отбор до 19 г. отново ще играе на европейско след 2014 г., когато набор 1995-1996 беше на финалите в Унгария. А същата възраст - '98, бе домакин на европейското до 17 г. през 2015 г. в Бургас, Созопол, Стара Загора и Сливен. Тогава тимът отпадна в предварителната група.