С наближаването на президентските избори се активизират и социологическите агенции. Според новото изследване на агенция "Медиана" на Кольо Колев към момента подреждането в предпочитанията за кандидат-президентите изглежда така: Цецка Цачева, ген. Румен Радев. Трети е Красимир Каракачанов, следват Ивайло Калфин, Татяна Дончева и на 6-а позиция е Трайчо Трайков. Измерената разлика между Цачева и Радев е минимална - около 7%.   Данните са от изследване на "Медиана," извършено със собствени средства, национално представително, проведено с 998 пълнолетни граждани в периода 4 – 8 октомври 2016 г. 

В проучването има и въпрос за електорални нагласи за парламентарни избори. Според тях ГЕРБ взема 27,4%,  БСП внушителните - 18%, третата позиция си поделят ДПС и Патриотичният фронт - 7,5% , а за Реформаторския блок биха гласували - 4,5 на сто. АБВ, "Атака" и "Движение 21" са с почти еднакви резултати - малко под 3%.

Ето и обяснителния текст към данните, приложен от "Медиана"

Засега данните показват, че на премиера Борисов няма да му се наложи да подава оставка, но има сериозни шансове ГЕРБ да претърпи поражение.

Към 10 октомври най-вероятно изглежда Цецка Цачева да се класира първа на изборите на 6 ноември 2016 г. Тя е консолидирала гласовете на избирателите на ГЕРБ и това до голяма степен й гарантира първото място. Но на първи тур! Големият ѝ проблем е, че тя не привлича симпатизанти  извън собствената си партия (93% от потенциалните ѝ гласоподаватели са привърженици на ГЕРБ). Кандидатурата ѝ е непопулярна извън ГЕРБ. Ако до изборите това не се промени, тази тясно партийна подкрепа вероятно ще се окаже крайно недостатъчна, за да ѝ спечели изборите. И въпросът не е само в сериозната възможност на втори тур да се образува своеобразна коалиция „Всички срещу Цецка Цачева“. На тези избори ще наблюдаваме своеобразен феномен – изкуствено привличане пред урните на огромна маса традиционно негласуващи избиратели. Изборите са задължителни! Референдумът също ще привлече избиратели. Данните на „Медиана“ показват, че това вероятно ще бъдат между 550 – 700 хиляди (!) „нови“ избиратели. Това значително ще увеличи изборната активност и значително ще намали тежестта на консолидираните, но все пак малцинствени, гласове на ГЕРБ.

Засега второто място се държи стабилно от генерал Румен Радев. За разлика от Цецка Цачева той не е консолидирал всички гласове на издигналата го партия (БСП). Симпатизантите на БСП се явяват „донори“ и на кандидатурата на Ивайло Калфин, и на Татяна Дончева, и на Орешарски, и на Красимир Каракачанов. Генералът обаче има значима подкрепа извън тяснопартийните среди и привлича симпатизанти „отвън“.  

На трета позиция (с 10 %) е Красимир Каракачанов, запазвайки шансове да се включи в голямата битка на втория тур.

Ивайло Калфин е четвърти с личен резултат, значително надхвърлящ този на номиниралата го партия (АБВ).

Като че ли картината се прояснява – балотаж между Цецка Цачева и генерал Румен Радев. Красимир Каракачанов трети, Калфин четвърти.

Това обаче, далеч не е толкова сигурно. Избирателите на ДПС все още не заявяват подкрепата си за един или друг кандидат. Основното обаче е появата на тази огромна маса „нови“ (традиционно негласуващи) избиратели. Това ще бъде голямото предизвикателство пред всички кандидати. Тези избиратели като цяло са непредсказуеми. Нямат „свои“, предпочитана партия, трайни политически пристрастия. Те са преимуществено разочаровани от политиката и политическото, скептични и негативно насочени към партиите и властта. Голямата част от тях е възможно да гласуват спонтанно и емоционално, да се „люшнат“ в последния момент и да се консолидират. А техният обем е толкова голям (около 13 % от всички избиратели), че са в състояние не само да разместят класирането след първото място, но дори директно да изстрелят втория, третия или дори четвъртия до върха. Засега подобна консолидация на тези „нови“ гласоподаватели около един кандидат не се наблюдава. Но изненадите са повече от възможни! Така освен референдума „за“ и „против“ задължителното гласуване ще можем да видим директно резултатите от въвеждането на такава норма. И мнозина могат да бъдат силно изненадани от резултата.                 

 

АКО ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ БЯХА СЕГА, ЗА КОГО БИХТЕ ГЛАСУВАЛИ?”

 

% от всички

 

ОКТОМВРИ 2016

ГЕРБ

27.4

БСП

18.0

ДПС

7.5

Патриотичен фронт

7.5

Реформаторски блок

4.5

АБВ

2.9

„Атака”

2.8

Движение 21 (Татяна ДОНЧЕВА)

2.8

Глас Народен (Светльо ВИТКОВ)

1.1

ДОСТ

0.1

Български демократичен център

0.1

За друга партия

0.9

Не биха гласували

24.4

 

100 

 

АКО ПРЕЗИДЕНТСКИТЕ ИЗБОРИ БЯХА ДНЕС, ЗА КОГО ЩЯХТЕ ДА ГЛАСУВАТЕ?

 

 

Към 10 октомври 2016 г.

% от всички

ЦЕЦКА ЦАЧЕВА

25.4

РУМЕН РАДЕВ

18.0

КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ

9.9

ИВАЙЛО КАЛФИН

6.1

ТАТЯНА ДОНЧЕВА

4.8

ТРАЙЧО ТРАЙКОВ

4.2

ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ

3.2

ПЛАМЕН ОРЕШАРСКИ

1.3

ЖОРЖ ГАНЧЕВ

0.6

За друг*

2.1

Ще отбележат „Не подкрепям никого”, ще пуснат празна бюлетина

11.0

Няма да гласуват

13.4

 

100 %

 

* Изследването е проведено в момент, когато ЦИК отстрани Светослав Витков като кандидат за президент. Основният дял тук се пада на хората, които са заявили подкрепа за него.

 

ЩЕ ОТИДЕТЕ ЛИ ДА ГЛАСУВАТЕ НА ИЗБОРИТЕ ЗА ПРЕЗИДЕНТ?

 

% от всички

 

ОКТОМВРИ 2016

Да, категорично

58.3

По-вероятно ще гласувам

24.0

По вероятно няма да гласувам

9.4

Не, категорично

8.4

 

100 %

 

 

ЩЯХТЕ ЛИ ДА ОТИДЕТЕ, АКО ГЛАСУВАНЕТО НЕ БЕШЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО?

 

 

ОКТОМВРИ 2016 г.

% от заявилите, че ще гласуват

 

Да, пак щях да гласувам

80.4

Не, ВЕРОЯТНО нямаше да гласувам

19.6

 

100 %

 

 

 ВИЕ ЛИЧНО КАКВО БИХТЕ ИСКАЛИ ДА СЕ СЛУЧИ НА ТЕЗИ ИЗБОРИ - КАНДИДАТЪТ НА ГЕРБ (ЦЕЦКА ЦАЧЕВА) ДА СПЕЧЕЛИ И ДА СТАНЕ ПРЕЗИДЕНТ ИЛИ ДА ЗАГУБИ ТЕЗИ ИЗБОРИ?

% от всички

 

ОКТОМВРИ 2016

Бих предпочел да спечели

27

Бих предпочел да загуби

42

безразлично ми е (все тая, нямам мнение)

31

 

100 %