"Френско-германският двигател на обединена Европа не само трябва да продължи да работи, но и да превключи на по-висока скорост. Днес имаме нужда от този тандем, който да взема отговорни решения за Европа. Тези решения трябва да се вземат в диалог, в разбирателство и в консенсус с всички".

Това заяви държавният глава Росен Плевнелиев в Париж, след като разговаря с президента на Френската република Франсоа Оланд, съобщи преслужбата на президентството. 

ПЛЕВНЕЛИЕВ ХВАЛИ ПРЕД ФРЕНСКИЯ БИЗНЕС УСЛОВИЯТА ЗА АУТСОРСИНГ У НАС

По повод резултатите от референдума за излизане на Великобритания от ЕС Плевнелиев призова към британските власти да бъде отправен ясен апел за необходимостта от започването на един легитимен процес на преговори за условията на излизането на Обединеното Кралство от ЕС.

„Всички ние сме дълбоко притеснени от резултатите от този референдум. Оттук-нататък обаче не можем да допускаме неяснота и трябва да гледаме напред. Ако това е развод, то той трябва да се случи по най-разумния и демократичен начин. Трябва да останем приятели и да направим всичко възможно, ако някой ден решат, нашите британски приятели да се върнат обратно в семейството на европейските нации“, каза президентът Росен Плевнелиев.

 ПРОЩАЛНИЯТ ПОДАРЪК НА ДЕЙВИД КАМЕРЪН

„Трябва да се действа решително. Не трябва да чакаме месеци наред, да не знаем кой и как ще преговаря по процеса. Член 50 от Лисабонския договор е пределно ясен. Изискват се легитимни решения в рамките на процедурата. Демонстрацията на напрежение от двете страни е излишно“, коментира държавният глава.

Росен Плевнелиев беше категоричен, че Европейският съюз трябва да се мобилизира и има нужда да получи нова доза доверие.

„В рамките на ЕС е необходимо да търсим устойчиви решения на проблемите. Нашата сила е в консенсуса и в разбирателството и съм убеден, че следващите седмици ще демонстрират именно това. Сигурен съм, че с доверието, за което България допринася като проевропейска нация, Съюзът ще превключи на по-висока скорост“, заяви президентът Росен Плевнелиев.

След референдума във Великобритания е необходимо ЕС да бъде заздравен и да получи нова доза доверие. Трябва да избегнем най-лошата криза - моралната, е мнението на Плевнелиев. Според него сега е важно да се стартират нови проекти на европейска интеграция каквито са Европейският енергиен съюз и Общият дигитален съюз. От изключително значение също така е да продължи процесът на разширяване на ЕС, е подчертано по време на разговора. 

КАМЕРЪН КЪМ ДЕПУТАТИТЕ: НЕ БЛОКИРАЙТЕ ВОЛЯТА НА НАРОДА ЗА ИЗЛИЗАНЕ ОТ ЕС

„Отслабването на европейския проект и липсата на европейска перспектива за страните партньори от региона може да доведе до дестабилизация“, предупреди държавният глава.

С френския си колега българският държавен глава е обменил мнения и по миграционната криза. „България получи много високо признание. Това, което България прави за опазване на външните граници на ЕС, отеква много силно в Европа и приносът ни се признава от всички европейски лидери“, каза Росен Плевнелиев.

„Когато е трудно и тежко, трябва да вземаме решения, да покажем характер. Трябва да посочим ясно проблемите. Имаме много кризи, които взаимодействат помежду си. По тези кризи трябва да подходим достойно и да търсим заедно решенията и България е част от тях“, подчерта още държавният глава във френската столица.

Президентът посочи, че България активно и последователно подкрепя процеса на разширяване на ЕС. Предпоставка за справедлива оценка на напредъка продължава да бъде стриктното изпълнение на критериите за членство в ЕС, според индивидуалните постижения на всяка страна, каза държавният глава. На 4 юли по инициатива на президента Франсоа Оланд в Париж ще се проведе Среща на върха за Балканите, стана ясно по време на срещата.

 България разчита на подкрепата на Франция за приемане в Шенгенското пространство, посочи президентът Плевнелиев по време на срещата в Елисейския дворец. Към момента за Франция евентуално решение за присъединяването на България остава обвързано с Механизма за сътрудничество и оценка.

КЕРИ В БРЮКСЕЛ И ЛОНДОН ДА ПОТВЪРДИ ЕДИНСТВОТО НА ЗАПАДА

Възможностите за подобряване на икономическите връзки също бяха във фокуса на разговора на президентите Росен Плевнелиев и Франсоа Оланд. Потенциал за френски инвестиции има основно в области като управление на води и отпадъци, изграждане на инфраструктурни обекти, хранително-вкусовата промишленост, биологичното земеделие, лозаро-винарския бранш, фармацевтиката, информационните технологии, туризма.

Българската страна проявява интерес и към засилване на сътрудничеството между малките и средни предприятия, междуфирменото коопериране, както и в областта на иновационната политика. Реални са възможностите в областта на енергетиката при реализиране на конкурентноспособни енергийни проекти, развитие на енергийната инфраструктура, повишаване на енергийната ефективност и въвеждане на съвременни, енергоспестяващи технологии. Френската компания „Тотал“ участва в процедурата и сключи договор за търсене и проучване на нефт и газ в Черно море в „Блок 1-21 Хан Аспарух“.

Президентите Плевнелиев и Оланд обсъдиха също така необходимостта от укрепване на колективната отбрана на НАТО и способностите за управление на кризи. Двамата президенти считат, че Срещата на върха на НАТО във Варшава на 8 и 9 юли ще допринесе за засилването на сигурността на страните членки на Алианса. Президентът Росен Плевнелиев припомни, че България подкрепя суверенитета, единството и териториалната цялост на Украйна и страната ни настоява за постигане на мирно решение на кризата в Източна Украйна.