Ще се явят ли "Продължаваме промяната" и "Демократична България" в коалиция и за изборите за Европейски парламент догодина?

Въпросът ще става все по-належащ с приближаването на вота за ЕП следващата пролет и прозира през проведените вчера и днес заседания на разширените ръководства на две от формациите в ДБ - "Да, България!" и ДСБ (третата е "Зелено движение", която предстои да проведе форум до края на годината).

Засега обаче темата само загатва за себе си.

Вчера лидерът на "Да, България!" и съпредседател на ДБ Христо Иванов даде интервю за Дарик радио - преди провеждането на Национален съвет на партията. В него Иванов даде да се разбере, че партията му започва идиологическо завръщане към "корените" си в дясното пространство, като отлика с либералната ПП. "ДБ трябва да дефинира дългосрочните цели на страната от десни позиции. Трябва ни политическа сила, която да дефинира дългосрочните цели на обществото за неговата внимателна, умерена, нереволюционна модернизация и адаптация към изключително сложната геополитическа ситуация в света. Трябва ни политическа сила, която отстоява десните ценности. Това по никакъв начин не поставя под съмнение подкрепата за правителството и партньорството с ПП, а отговаря на необходимостта от по-дългосрочни визии на ДБ", заяви Иванов. 

ДБ трябва да се върне към корените си - да представлява десните хора в България, каза още той в Дарик. По думите му през последните години това се размило - с търсене на големи мнозинства за разграждане на досегашния модел. Това ще се случва в потвърждение на коалицията с ПП, която пък се насочила към либералното семейство, "което по никакъв начин не е разделителна линия", посочи.

Така Националният съвет на "Да, България" прие малко по-късно през деня резолюция, даваща повече конкретика в думите на лидера. Партията реши: 

"Възлага на Изпълнителния съвет да проведе разговори с партньорите от "Демократична България" за надграждане на "Демократична България" като водещ субект в център - дясното политическо пространство;

Възлага на Изпълнителния съвет да проведе вътрешнопартиен дебат за избор на европейско политическо семейство, включително и с оглед възможността за включване в едно общо европейско политическо семейство с "Демократи за силна България".

Ще бъде насрочена Национална конференция в началото на март 2024 г. - при ротацията "Денков-Габриел" и непосредствено преди вота за ЕП, която да вземе решение по въпросите, посочени по-горе.

Какво означават решенията? Че вероятно "Да, България!", също като ДСБ, ще стане част от Европейската народна партия в Европейския парламент. В ЕНП е и ГЕРБ. Тук разликата с ПП е, че тя клони към "Обнови Европа" (където член е ДПС). Но формално погледнато това не пречи на общо явяване на вота за ЕП. Факт е обаче, че споразумението на ПП и ДБ за съвместно явяване включваше парламентарния вот през април и местния през октомври (и ноември).

"Най-голямата българска делегация в ЕП"

"За най-голямата българска делегация в ЕП" обаче говорят от ДСБ, които днес излязоха с резолюция след двудневно заседание на Изпълнителния съвет (ИС) на партията, което загатва за продължаване на договорката с "Промяната" за общо явяване.

Изпълнителният съвет "възлага на Националното ръководство на ДСБ да започне незабавно преговори с партиите от коалицията ДБ и от широката коалиция ПП-ДБ за уточняване на коалиционния формат на явяване на изборите за ЕП и прозрачен процес за номинация и подреждане на общите листи с цел излъчване на най-голямата българска делегация в ЕП." - четем в резолюцията.

От формацията на Атанас Атанасов посочват още, че ИС:

"Съзнава важността от консолидиране на демократичната общност и необходимостта от обединяване в дясното пространство около "Демократична България" като водещ политически субект. В т.ч. виждаме реализирането на този процес през по-дълбока консолидация в самата "Демократична България"."

Което връща на масата старата тема със своеобразното сливане на формациите в ДБ - с общи структури и механизми за взимане на решения, срещу което ДСБ винаги се е противопоставяла. И повтаря също така решението на "Да, България!" от събота - в стил "ДБ трябва да дефинира дългосрочните цели на страната от десни позиции".

"Още не сме водили разговори с колегите от ДБ и ПП по темата "ЕП", но имаме решение от Националното събрание, че ще се борим за един зелен евродепутат и сме в процедура за събиране на номинации" - дават своята позиция и "зелените" след запитване от Клуб Z.

Иначе, в резолюцията си и от ДСБ обръщат внимание на ДПС и ролята й в политиката. Ето как:

"Изпълнителният съвет подчертава, че претенциите за влияние на ДПС върху мнозинството и политиката на кабинета Денков-Габриел се дължат изцяло на договорката между ГЕРБ и ДПС, която беше особено видима и на местните избори. "

Ето и пълния й текст:

Изпълнителният съвет на ДСБ:

1. Изказва своята благодарност на всички български граждани за дадената подкрепа на местните избори за коалицията ПП-ДБ и в частност за подкрепата за кандидатите на ДСБ. Оценяваме резултатите от изборите като задоволителни на национално ниво и като добри в големите градски центрове. Даваме си ясна сметка за пропуснатите възможности в някои от тях. Анализираме причините за това. 

Отчитаме сериозен брой политически пробиви в множество малки общини и общо увеличаване на резултатите на Демократична България, сравнено с тези през 2019 г. 

2. Категорично заявява своята трайна подкрепа за кабинета Денков-Габриел, определяйки го като избор без разумна политическа алтернатива. ДСБ зае държавническа позиция за създаване на стабилна централна власт, чрез настоящото правителство за постигане на високите национални цели – съдебна реформа, влизането в Шенгенското пространство и Еврозоната. За нас ключови са и реформите, които да създадат предпоставки за ускорено икономическо развитие, достигане на средноевропейски стандарт на живот. Именно затова участваме в мнозинството в Народното събрание, но оценката ни за управленските практики на ГЕРБ и ДПС през последните 14 години остават непроменени. 

3. Подчертава, че претенциите за влияние на ДПС върху мнозинството и политиката на кабинета Денков-Габриел се дължат изцяло на договорката между ГЕРБ и ДПС, която беше особено видима и на местните избори. 

Пред българския парламент стоят три големи предизвикателства: 

А) Приемането на Закона за държавния бюджет. 

Даваме си сметка за сложното парламентарно мнозинство, но ние от ДСБ вярваме, че чрез Закона за държавния бюджет правителството трябва да проведе по-смели реформи в държавата, насочени към рязко намаляване на публичните разходи за издръжка и за администрация, в името на стимулирането на бизнесите, които дават добавена стойност на българската икономика. Заявяваме, че между първо и второ четене народните представители на ДСБ ще бъдат гарант против разточителство на публичните разходи, защото ние виждаме повишаване на качеството на живот на българските граждани през силна икономика и бърз икономически растеж, а не през големи публични разходи. 

Определяме като национално безотговорни заплахите на Президента на РБ да наложи вето върху държавния бюджет. Това би било прецедент, при който държавният глава се налага над волята на Народното събрание.

Б) Приемане на промени в Конституцията като първа стъпка от реформата на съдебната система и установяване на трайни гаранции срещу корупцията и злоупотребата с власт. Като част от промяната на конституцията за нас стои като незаобиколим въпрос безконтролната власт на служебните кабинети, която превръща държавата за неопределен период от време в квазипрезидентска република. Настояваме за приемането на промени, които да доведат до реформа на института на  служебното правителство, като се въведат гаранции за това, че служебните кабинети ще имат роля не да превземат властта в държавата, а да направят преход при разрешаване на политическа криза.

В) ДСБ потвърждава начертания план пред правителството и след ротацията в кабинета Денков-Габриел да се продължи политиката на твърда подкрепа на сегашните приоритети на правителството.  

4. Подчертава важността на следващите избори за членове на Европейския парламент за успешното икономическо развитие на България и нуждата от нов модел на активно участие на България във формиране на политиката на ЕС. 

Отчита риска от превръщане на изборите за членове на ЕП в пропагандна кампания срещу членството на България в ЕС. 

Възлага на Националното ръководство на ДСБ да започне незабавно преговори с партиите от коалицията ДБ и от широката коалиция ПП-ДБ за уточняване на коалиционния формат на явяване на изборите за ЕП и прозрачен процес за номинация и подреждане на общите листи с цел излъчване на най-голямата българска делегация в ЕП.

5. Съзнава важността от консолидиране на демократичната общност и необходимостта от обединяване в дясното пространство около Демократична България като водещ политически субект. В т.ч. виждаме реализирането на този процес през по-дълбока консолидация в самата Демократична България.