"Необяснимо е защо всички държави в Източна Европа с изключение на Унгария са предоставили оръжие на Украйна, част от тях са получили модерни западни еквиваленти, а България остава единствената страна в региона, която не е дарила старо съветско въоръжение на Киев."

Това заяви депутатът от “Продължаваме Промяната - Демократична България” Ивайло Мирчев в хода на изслушването на министъра на отбраната Димитър Стоянов пред парламентарната комисия. Мирчев го упрекна, че не подхожда достатъчно активно, а само протоколно по темата за превъоръжаването по т.нар. триъгълни сделки.

"В момента можем да предоставим оръжие на Украйна и чрез триъгълни сделки да получим възможност за алтернативно превъоръжаване от западните ни съюзници.

Докато продължавате да работите само с писма, България ще остане най-големият склад за съветско въоръжение в Източна Европа. Вие, като бивш офицер от Българската армия, трябва да сте най-загрижен за нейното бързо и спешно превъоръжаване", подчерта Мирчев.

Преди това народният представител зададе въпрос към министъра - дали България може да закупи американско военно оборудване за няколкостотин милиона долара, ако предостави на Украйна стара съветска техника за противовъздушна отбрана.

Стоянов отговори, че е некоректно да се говори за стари съветски железа, защото те са осигурени от българските политици, а не от служебния кабинет. Министърът заяви, че секретар от военновъздушните сили на САЩ му е отказал да предостави изтребители F-16 като заместители на МиГ-29, а вместо това го е насърчил да експлоатира съветските самолети, колкото се може по-дълго. Той отхвърли и обвиненията в липса на инициативност на служебния кабинет, който продължава да работи по проектите за превъоръжаване, наследени от управлението на ГЕРБ-ВМРО.

"Служебният кабинет положи сериозни усилия, за да се стигне до триъгълни сделки, но времето за това беше тотално изпуснато от последното редовно правителство", каза още Стоянов.

Военният министър отговори на въпрос на Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС за бюджета за отбраната.

"Бюджетът, който е отделен за Министерство на отбраната, е съгласно плана за процент от БВП. Наистина средствата, които са отделени за капиталови разходи, са малко над 1 млрд. лв.", каза Стоянов.

Стана ясно, че в бюджета са предвидени плащания за корабите и по втория договор за F-16, като за гаубиците не е предвидено такова. Димитър Стоянов обяви, че се очаква оферта за бойната машина за пехотата (БМП).

"Проектът ще бъде изпълнен в рамките на три до четири години. Сумите, които са предвидени за плащане, са от порядъка на близо 2 млрд. лв. Говорим за 194 машини", каза още Стоянов.

Идеята е плащането да бъде отразено в три бюджетни години.