Австрия става първата държава в Европейския съюз, която въвежда задължителна ваксинация срещу COVID-19 от 1 февруари. Във втората фаза на имунизацията ще се правят контроли от полицейски служители. На неваксинираните ще се налагат глоби до 600 евро. В третата фаза контролът ще се осъществява и чрез електронен ваксинационен регистър.

Днес федералният канцлер Карл Нехамер представи на брифинг законопроекта за задължителната имунизация и обоснова решението на правителството с необходимостта от решителни действия за преодоляване на пандемията, с подкрепата за мярката от преобладаващата част от населението и желанието да се осигури отново свободата на движение и действие на хората, защитени от ваксините, предаде БТА.

"Задължителното ваксиниране се въвежда, за да бъде защитено здравето на цялото общество", добави Нехамер.

Ваксинацията е задължителна за всички над 18-годишна възраст, като изключение се прави за бременните, хората с противопоказани заболявания и преболедувалите в периода до 180 дни след прекарване на COVID-19.

Всеки ще има възможност да се ваксинира до15 март, а след това започват проверките. Във втората фаза неваксинираните ще получат напомнящо писмо, че е необходимо да си поставят ваксина. Третата фаза включва писмо с определен час за ваксиниране и ако той не бъде спазен, ще се налагат предвидените от закона глоби.

Нехамер изрази надежда, че е възможно изобщо да не се стигне до третата фаза, ако все още неваксинираните се защитят от пандемията с ваксина, като по този начин защитят и цялото общество.

Законът предвижда максимум четири глоби на неваксинираните лица годишно - по една на тримесечие. Ако глобеното лице подаде жалба в съда, глобата може да бъде увеличена до 3600 евро. Не са предвидени наказания с лишаване от свобода. Някои разпоредби на закона могат да бъдат отменени, ако налице са съответни предпоставки, например ако следващият вариант е по-лек от Омикрон, ако пандемията отзвучи или ако мненията на експертите са, че законът вече е загубил значение.

Министърът на здравеопазването Волфганг Мюкщайн обърна внимание на защитното действие на ваксината и убеждението, че е необходимо да се прояви солидарност в името на общото бъдеще. По думите на експерти Омикрон не е последният вариант, очаква се появата на нови варианти, но ваксината е сигурен щит срещу тежките форми на заболяването. Сега е необходимо да се поставят основите за една по-безгрижна есен на 2022 г., подчерта Нехамер.

Още в понеделник законопроектът ще бъде разгледан от парламентарната комисия по здравеопазване, а в четвъртък се предвижда да бъде внесен за гласуване в парламента. За приемане на закона е достатъчно обикновено мнозинство, за което с необходимите гласове разполагат управляващите Австрийска народна партия и Партията на зелените както в Националния съвет - долната камара, така и във Федералния съвет - горната камара на парламента.