"Сестра ми се занимава с неща, от които аз не разбирам. Нямаме общ бизнес." 

Това обясни в неделя по бТВ Александър Деянов-Скилър. Бийтбоксърът беше обвинен за злоупотреба с евросредства заедно със сестра си Лиляна Деянова, известна като Лилана, и със съдружникът ѝ Мартин Димитров.

Деянов е на свобода срещу парична гаранция от 100 хил. лв. като преди дни във фейсбук той написа, че сумата е непосилна за него. Специализираният наказателен съд обаче постанови, че Лилана и Мартин Димитров остават в ареста.

"Те ме обвиняват, че съм в престъпна група със сестра ми и нейния съдружник. Това е много странно, защото в делото се коментира всичко друго, но не и нещата, с които аз се занимавам. Коментират се АПИ, връзки с Васил Божков, а това са неща, от които аз не разбирам. Живял съм в творчески свят и винаги съм се занимавал с музика", добави бийтбоксърът.

Той разказа как в "един прекрасен ден" дошли 15 служители от различни институции.

"Започнаха да ровят в бельото на моята приятелка. Предполагам, че по такива акции намират оръжие, пари, наркотици – мен ме питаха: "Какво става". Прибраха ме в ареста и ми повдигнаха обвинение", каза още той.

Музикантът сподели, че при разпитите е имало въпроси и за бизнесмена Васил Божков (Прокуратурата застъпва тезата, че Лилана, съдружникът ѝ и съответно и брат ѝ са подставени лица на Божков, към когото има повдигнати 11 обвинения и който се намира в Дубай, за източване на евросредства).

Познанството с Васил Божков

"Никаква не ми е връзката с Лилана", каза издирваният бизнесмен в петък, когато изненадващо се включи от Обединените арабски емирства и даде пространно интервю по различни теми. "Не могат да арестуват хора само по подозрения, че ме познават. Лилана не е подставено лице, нямам никакви връзки с нея", добави тогава Божков. "Като повтори няколко пъти: "Не знам да имам общи бизнеси с нея. И колко еврофондове да източа - един-два милиона. Мислите ли, че ме интересуват такива пари".

Александър Деянов днес разказа, че на разпитващите е обяснил, че никога не се е срещал с Божков и не го познава. Допълни, че няма информация дали Лилана поддържа контакт с хазартния бос.

По време на разследването стана ясно, че Деянов е спечелил евросредства за разработването на "Иновативна платформа за бийтбокс обучение и музикална транскрипция". По думите му програмата е била негова мечта.

"От 20 години се занимават с бийбокс, организирал съм събития, ходил съм по състезания – винаги съм се стремял да развия това изкуство, защото в България има много таланти, които се занимават с това нещо и ние сме водеща сила в света. Платформата помага да се направи курс, но при нея има иновативен транскрипционен език, който може да възпроизвежда отделните звуци", каза още той.

"Дал съм повече пари, отколкото съм получил"

Изплатени са му били 238 хил. лв. от общо 434 хил. лв., но платформата все още не е видяла бял свят. Той обясни, че тя е "опорочена" заради чужди интереси.

"Да, бенефициент съм, получих частична сума, като аз имам и самоучастие. По процедура аз правя инвестицията със собствени средства, а след това ми се връщат тези пари. Реално аз съм дал повече пари, отколкото съм получил. Софтуерът е направен, но след това започнаха проблеми отвсякъде", каза днес музикантът.

Относно съобщението на прокуратурата, че в офисите на сестра му е открита записваща техника за подслушване, Деянов заяви, че това е нелепо, защото адресите на въпросните фирми не принадлежат на нея.

Лилана и ТОЛ системата

Лилана, съдружникът ѝ и брат ѝ бяха задържани на 25 април. Според прокуратурата организираната престъпна група е действала от 2016 г. Няколко фирми, контролирани от нея (повечето от които без реална стопанска дейност), са усвоявали средства по европрограма. Те са декларирали покупка на един и същ софтуер от юридическо лице, регистрирано в чужбина - което също не е осъществявало търговска дейност. Реално, софтуерът е бил придобит с финансиране по европрограмата от действащо българско дружество, което го е предоставило за "ползване" на разследваните фирми.

Преди около седмица Лиляна Деянова разпространи писмо до медиите от ареста, в което се казваше: "Атаката срещу мен, моя съдружник и моя брат е следствие на нашата дързост да се изправим срещу корупцията в тол системата и в АПИ".

Записът от следствения арест беше разпространен от другата тяхна фирма - "Телетол", която получи лиценз за предлагане на тол услуги, но не бе допусната от пътната агенция до системата. През лятото на 2019 г. Деянова и Димитров сезираха прокуратурата и Европейската комисия за корупция в пътната агенция във връзка с тол системата. От прокуратурата досега не са съобщавали какво са предприели по техния сигнал. Няма информация и от Еврокомисията дали е правена проверка по жалбата им. Двамата участваха и в протестите, организирани от "Правосъдие за всеки", срещу избора на главния прокурор Иван Гешев. Лиляна Деянова от години не работи като певица, а се развива в ИТ сектора, като разработчик на проекти.

В писмото от ареста Деянова обяви, че действията срещу нея са заради сигнала до Брюксел, който съдържал "400 страници с веществени доказателства и данни, доказващи как парите на хората от винетки отиват в една куха фирма, а не в държавния бюджет". "Явно големите бизнесмени се уплашиха от нашата фирма "Телетол". Изплашиха се от 20 младежи, които искаха да пуснат просто едно приложение и да продават винетки, за да направят продукта по-добър за хората", казва бившата певица. Според нея обвинението се опитва да ги изкара, а фирмата им Димитров "има повече служители и създадени продукти, отколкото всяка една фирма, получила кредит от Българската банка за развитие". Деянова твърдеше, че тя и съдружникът и разполагат със запис в министерството на икономиката по време на тяхна среща с шефа на програма "Конкурентноспособност", в който той си признава, че е било наредено да ги тормозят.

Няколко дни по-късно от прокуратурата не закъсняха по вече отработен модел да разпространят извадки от свидетелски показания - в случая на служители от пътната агенция за това как Лилана и съдружникът ѝ им оказвали непрекъснат тормоз.

"На 04 юли 2019г. в около 16 часа Мартин Димитров, Лиляна Деянова, Т.Ш. и С.Ш. се опитвали да нахлуят неправомерно в сградата на Националното тол Управление…

Пояснявам , че този трети етаж е със специален режим на достъп. Те са нанасяли физически удари по вратите като настоявали да бъдат допуснати до служебните помещения. Обиждали са служители, които са физическата охрана на сградата, като са заплашвали, че ще дойдат "качулките", е част от свидетелски показания на шефа на АПИ Георги Терзийски.