В дните на изолация, наложена от коронавируса, когато всички културни центрове, включително и всички библиотеки в страната, са затворени, нов проект на Сдружението за градски читални (което седи зад читАлнЯта в Градската градина в София) иска поне отчасти да компенсира тази липса. Като представя Декамерон 2020, истории за четене по време на пандемия. 

На сайта decameron2020.eu са събрани близо 100 разказа от 30 от най-утвърдените ни съвременни писатели. Отделно, за удобство на читателите - от страницата може да бъде свален в различни формати (pdf, epub и mobi) и файл с по едно подбрано произведение от всеки автор,  като само в рамките на двата дни от старта на сайта изтеглянията са над 4000.

"Още от времето на Бокачо литературата, и по-конкретно разказите, са прибежище в дни на изпитания. Сега, когато неизбежно трябва да си останем вкъщи, ви предлагаме тази богата гама от истории за четене по време на пандемията“, пишат от „Сдружение за градски читални“.

“Точно преди месец ни се наложи да спрем физическия достъп до читАлнЯта, малката библиотека, която вече пета година поддържаме заедно със Столична община в Градската градина на София. В изключително кратките срокове оттогава създадохме този сайт с разкази. За нашите читатели, а и за всички, които се интересуват от съвременна българска литература”, обяснява председателят на сдружението Александър Шпатов.

В сайта decameron2020.eu и чрез Facebook страницата на проекта могат да се намерят любими разкази като “Сляпата Вайша”, “Кръв от къртица”, “Има ли кой да ви обича”, “Солено и сладко”, “На Изток от Запада”, “За петата ракия или колко е хубав животът”, “Тоя от Продиджи” и много други.

От сдружението благодарят специално на авторите Алек Попов, Ангел Иванов, Ангел Игов, Васил Георгиев, Георги Бърдаров, Георги Господинов, Георги Томов, Деян Енев, Елена Алексиева, Емануил А. Видински, Емил Андреев, Захари Карабашлиев, Здравка Евтимова, Иван Димитров, Иванка Могилска, Иво Иванов, Йорданка Белева, Калин Терзийски, Кристин Димитрова, Людмил Станев, Мирела Иванова, Мирослав Пенков, Михаил Вешим, Николай Грозни, Оля Стоянова, Палми Ранчев, Петър Делчев, Радослав Парушев, Соня Тодорова, които са предоставили произведенията си безвъзмездно и с истинска отзивчивост.