"Аз не съм настоявал за тази система по абсолютно никакъв начин. Това са абсолютни лъжи. В подкрепа на твърдението, че аз съм настоявал, няма нито един факт."

Това каза днес пред БНР Христо Иванов - съпредседател на „Демократична България“ и бивш министър на правосъдието, в коментар за обявеното от прокуратурата разследване за пробиви в системата за случайно разпределение на делата.

Тя е внедрена по негово време - през 2015 г., макар че и тогава мнозинството във ВСС е доминирано от главния прокурор, а министърът - както е известно - дори няма право на глас.

От първия ден, в който главният прокурор Гешев даде интервю пред БНТ по повод разкрития "коронавирус в съдебната система", а именно - одитен доклад на сегашната система, той посочи поименно виновните: Христо Иванов, Калин Калпакчиев и Лозан Панов.

„Тази система е приета на заседание на ВСС на 7 май 2015 година единодушно. И не просто единодушно, а с участието на Сотир Цацаров. Тоест г-н Цацаров е гласувал „за“ тази система.

Разбирам защо на настоящия ВСС му е лесно да си представи, че един министър на правосъдието може да ги накара да вземат едно или друго решение, но всеки, който е живял през 2015 година, може да си спомни какви бяха отношенията между мен, мнозинството на ВСС и Цацаров.

Идеята, че аз съм бил в състояние да окажа натиск, в резултат на който Цацаров и неговото мнозинство във ВСС да приеме каквото и да било, е абсолютна пародия. Това, което наблюдаваме, е една Гьобелсова саморазправа с всички неудобни на главния прокурор чрез абсолютно умишлени лъжи."

Според Иванов настоящият главен прокурор Иван Гешев цитира имена, но не и факти. Той допълни, че не се е интересувал каква ще е новата система и не е препоръчвал специалисти за разработването ѝ. Старата система обаче доказано е била "пробита", заради което подмяната ѝ с "постоянно и цялостно решение" била наложителна:

"В името на това постоянно и цялостно решение ние бяхме отделили 3,6 милиона лева на ВСС да изгради цялостна електронна деловодна система на съдилищата, в рамките на която да има и трайно решение, сигурно, за случайното разпределение на делата. Това трябваше да стане до 2017 година. Имаше пари, ясно е, че това беше задължение на ВСС.

Имахме пътна карта с абсолютно конкретни параметри, в които трябваше да влязат. Големият въпрос е защо това не е станало. Сегашната система беше внедрена като временно решение, което трябваше да трае три до шест месеца. Нали разбирате, че това изобщо не беше важна тема за мен.

Важната тема за мен беше ВСС да получи всички условия да въведе цялостна електронна система и да преминем към електронно правораздаване. Ако го бяхме направили това, сега съдебната система нямаше да е спряла", казва Иванов.

(Между другото днес във ВСС, където тече лют спор дали да се оповести докладът на одитната фирма, Атанаска Дишева попита Гергана Мутафова от Прокурорската колегия - какво става с проекта за единна информационна система на съдилищата, която трябваше да е готова до декември 2017 г., но "финалът" постоянно се отмества. Мутафова го "наследи" от предния ВСС, отделна тема е, че Калин Калпакчиев никога не е бил ръководител на този проект, б.р.)

Христо Иванов също призова за оповестяване на договора с фирмата и каза, че това не се прави, защото ще стане ясно, че този договор не е с Министерството на правосъдието, а с ВСС и "трайно поддържа и други системи на съдебната власт".