В началото на мандата си като директор в Nissan бившият изпълнителен директор на алианса Renault-Nissan-Mitsubishi Карлос Гон представяше данните от тримесечните отчети като поп звезда - сам на голямата сцена, разказва "Инвестор".

Сега 65-годишният мениджър очевидно е организирал бягството си от японската съдебна система в стил "Джеймс Бонд".

Подробностите все още не са потвърдени, но ливанската телевизия MTV говори за добре подготвяна операция. Твърди се, че Гон е избягал с изящен трик от апартамента си в Токио, където пребиваваше под наблюдение, след като бе пуснат под гаранция от ареста.

Както се твърди, „паравоенна група“, прикрита като музикална коледна група, го е посетила в неделя. След "концерта" Гон е бил отведен покрай нищо неподозиращите охранители в дървен калъф за инструменти до летището и е напуснал страната.

След спиране в Турция, веднага е отпътувал към Ливан. Бейрут е настоял едва преди седмица пред японските власти мъжът да бъде освободен, съобщава Financial Times (FT).

Според FT Ливан води кампания за завръщането на Гон от няколко месеца. Освен френски и бразилски паспорт, мултинационалният мениджър има и ливански. По този начин той може да избегне планираните съдебни производства и в случай на осъдителна присъда – затвор за няколко години.

В Япония той беше обвинен в нарушаване на законите за финансовите пазари и присвояване на средства на дружеството. Според прокуратурата Гон е декларирал в отчетите на дружеството си твърде ниски доходи и така е отклонявал парите на компанията директно и косвено за себе си и семейството си.

Но сега процесът срещу него вероятно няма да стартира. Първо, Ливан не екстрадира свои граждани в други страни, и второ, японското законодателство позволява само в изключителни случаи съдебни процеси в отсъствие на обвиняемите.

В новогодишната нощ Гон започна медийната офанзива с изявление, което бе разпространено от японската телевизия NHK. В него той се критикува остро съда и правната система на Япония.

Избягалият заявява, че „вече не е заложник на манипулираната съдебна система“. Японската съдебна система му била отказала основни права, игнорирала е  принципа на презумпция за невинност и е нарушила международните споразумения.

„Избягах от несправедливостта и политическото преследване“, пояснява още мениджърът.

Още в Япония той многократно пледира невинност и се оплаква от тежката процедура на съдебната система. Той беше задържан за общо 120 дни след ареста си през ноември 2018 г. И подобно на ареста на други заподозрени, нито един адвокат не е присъствал по време на често дългите разпити.

Тази противоречива система на  Япония се нарича „справедливост със заложници“. Прокурорите могат да разпитват заподозрени до 23 дни, преди да повдигнат обвинение.

През това време разследващите се опитват да получат самопризнание чрез дълги разпити. Ако това не се случи, те могат да удължат задържането, предявявайки нови обвинения.

В случая с Гон едва съдиите сложиха край на това изпитание. Те пуснаха два пъти мениджъра под гаранция, на обща стойност 1,5 милиарда йени (около 12,4 милиона евро).

Като условие той трябваше да отговаря на строги изисквания - забрана за контакт с ливанската му съпруга, която сега е с него в Ливан. През последните няколко месеца съдебната власт е позволила на двойката да прави кратки видеоконферентни връзки.

Бягството на Гон в Ливан не е случайно, тъй като страната няма договор за правна помощ с Япония. 65-годишния Гон твърди, че е жертва на конспирация между ръководителите на Nissan, прокуратурата и представители на властта в Токио, които искат да спрат задълбочаването на съюза с Renault. 

В Nissan имаше вътрешно противопоставяне на плана на френското правителство за сливане на предишните независими съюзници, водени от Renault. Бившият изпълнителен директор подозира, че опонентите му са го свалили, за да предотвратят такова сливане.