Психоложката Лилия Стефанова говори за работата си в националния отбор по футбол по време на гостуване в сутрешния блок на бТВ. 

Тя и колежката й Кети Вандова са консултирали тима през юни - в началото на краткия престой на селекционерския пост на Красимир Балъков, за мачовете с Чехия (1:2 в Прага) и Косово (2:3 в София).

Двете нашумяха във футболните среди покрай работата си с "Локомотив" (Пловдив). В периода тимът спечели Купата на България след победа на финала над "Ботев" с 1:0.

Психоложките обаче бяха критикувани от президента на "Славия" и член на Изпълкома на БФС Венцеслав Стефанов. Това се случи и тази сутрин в бТВ - малко преди Стефанова да влезе в студиото.

"Имахме възможност да гостуваме на един от лагерите на националния отбор за мачовете с Чехия и Косово. Покани ни лично господин Балъков. Преди това имахме една ползотворна дейност с "Локомотив" (Пловдив), започна Лилия Стефанова. -  Те играха за Купа на България и победиха. След тази победа получихме обаждане от господин Балъков и запитване какво сме направили, за да могат тези момчета да играят толкова спокойно. Казахме, че сме приложили съответните техники за психотерапия, за мотивация и това е дало своя ефект.

Това беше и причината да попаднем в националния отбор за съответния лагер." 

"В националния отбор срещите са кратки, динамични, но смятам, че и там сме направили нужното. Макар и с малко сме допринесли за спокойствието. Работихме 12 дни, но не пълни. Грубо да кажем, имахме на разположение 10 дни с определено разписание, тъй като програмата е динамична. Това, което използвахме като техники, са групови техники, тъй като те са един колектив и е много важно да се чувстват сплотени в този колектив, да няма напрежение, вътрешни конфликти. Отделихме 30-40 минути на всяко момче индивидуално, за да направим оценка", добави младата психоложка, която преподава в СУ и преди престоя си на "Лаута" не е имала опит в спорта, като същото важи за Вандова. 

Психоложката заяви, че с работата си с колежката са помогнали на футболистите за по-добро самочувствие, а те са им казали, че такъв вид помощ е от полза.

"Споделяха, въпреки че доверителна връзка се изгражда с време. За 10 дни това трудно се случва. Ако е имало нещо активно като проблем, те са го споделяли. Не са били негативно настроени към нас. Напротив. Тъй като те имат работа и с чужди отбори, споделяха, че много добре познават работата на психолога към отборите и са изказвали лично пред мен мнение, че това е позитивно и те искат да има психолог. Имала съм личния контакт с тях и не вярвам те да целят да ми се харесат, тъй като не съм била някакъв фактор, който да ги оценява. Аз съм патерицата, на която те би трябвало да се облегнат, ако имат терзания и трудности", рече Стефанова. 

Тя завърши със следното:

"През цялото време сме говорили, че те трябва да вярват в себе си, в качествата си. Никога да не забравят, че неслучайно са повикани в националния отбор. Очевидно хората са ги оценили. Работихме върху това да не обръщат внимание на нападки от скамейки, от медии... Когато човек успее в професията си, той претърпява такива зловещи критики. Точно това е показател, че човек е успял.

Ние дадохме сила. Психологът е човекът, който вдъхновява, дава надежда, може да даде втори живот. Много се подценяват тези неща. Психологията не е по-малко важна от медицината. Човекът е и психика, и физика. Аз мисля, че ние сме им дали сила."