"Бъдещето е на чистата енергия. Възобновяемите енергийни източници имат важно място в енергийния микс, но гарантът за енергийна сигурност са мощностите, които произвеждат базова енергия - атомните електроцентрали са такива мощности. Чрез развитието на ядрените технологии и ядрената енергетика можем да решим много важни въпроси, свързани с климатичните промени".

Това е казала министърът на енергетиката Теменужка Петкова на среща с изпълнителния директор на Агенцията за ядрене енергия (АЯЕ) на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие Уилям Магууд. Той е на посещение в България по покана именно на министър Петкова. 

Магууд е представил пред енергийния министър основните насоки в работата на агенцията, към която предстои да се присъедини и нашата страна. За постигане целите на Парижкото споразумение за климата е необходимо увеличаване на енергията от ВЕИ, задълбочаване на енергийната ефективност и двукратен ръст на ядрените мощности в света, показват анализи на АЯЕ. 

По думите на Магууд, предизвикателство пред всяка страна е определянето на баланса между конвенционалната енергетика и възобновяемите източници.

"Развитието на ядрената енергетика е един от основните приоритети в работата на правителството в енергийната област", е казала министър Петкова, цитирана от БТА.

Тя е запознала своя гост с работата на АЕЦ "Козлодуй" и успешно приключилите програми по удължаване живота на пети и шести блок на централата.  Възможността за изграждане на втора ядрена мощност в страната също е била тема на разговора, допълват от енергийното ведомство.

Страната ни вече е в процедура по избор на стратегически инвеститор за изграждането на втората ни АЕЦ - тази в Белене. Заявки до момента са подали 7 компании, като три от тях са български, сред които е и консорциум от фирми около бизнесмена с интереси в енергетиката Христо Ковачки и непознато дружество, регистрирано в Козлудуй. Желание да строят АЕЦ "Белене" имат и руската държавна компания "Росатом", китайската национална компания CNNC, както и компании от Южна Корея и Германия.

Агенцията за ядрена енергия е структура в рамките на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие със седалище Париж, Франция. 

Тя има за цел да подпомага сътрудничеството между страните - членки за високи постижения в областта на ядрената безопасност, технологиите, науката, околната среда и правото. В организацията членуват 33 страни, включително стратегически партньори (Китай, Индия), които оперират почти 90 на сто от инсталираните ядрени мощности в света. 

Към момента организацията работи по 22 международни проекта, включително със страни, които не членуват в нея.  Понастоящем България работи паралелно в две основни направления - присъединяване към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и към Агенцията за ядрена енергия.