Робърт Бърнс, Лолита Балдър, Асошиейтед прес

Международната общност изрази безпокойство, че правителството на американския президент Доналд Тръмп върви към война с Иран на фона на скептицизъм към твърденията на Вашингтон, че ислямската република представлява нарастваща заплаха за САЩ и съюзниците им в Персийския залив и отвъд него.

Преди ден американската армия отхвърли изразените от британски генерал съмнения за подобна заплаха. Президентът Доналд Тръмп опроверга публикация, че правителството му разполага с осъвременен план за изпращането на над 100 000 войници, за да противодействат на Иран, ако се наложи. След това Тръмп обаче разпали още повече дискусии с думите си:

"Дали бих го направил? Безусловно".

Изказването на генерала извади наяве скептичността на международната общност към американското струпване на военни сили в Близкия изток, наследство от инвазията в Ирак през 2003 г., която бе основана на неверни разузнавателни данни. Представителите на САЩ не са показали публично никакви доказателства, за да подкрепят твърденията си за засилваща се иранска заплаха на фона и на други сигнали за безпокойство сред съюзниците.

След като напрежението в региона започна да нараства, британският министър на външните работи Джереми Хънт заяви, че страната му се безпокои от риска от случайно избухване на конфликт "в резултат на непреднамерено изостряне на ситуацията от която и да било от двете страни". След това вчера Испания временно изтегли една от фрегатите си от командвания от САЩ военен флот, който плава към Ормузкия проток. Това беше последвано от необичайното публично оспорване на твърденията на правителството на Тръмп от генерала.

"Не, няма нарастваща заплаха от подкрепяните от Иран сили в Ирак и Сирия", каза генерал-майор Крис Гика, висш офицер от подкрепяната от САЩ международна коалиция срещу групировката "Ислямска държава". По видеоконферентна връзка от щабквартирата на коалицията в Багдад той заяви пред репортери в Пентагона, че коалицията следи присъствието на подкрепяните от Иран сили, "както и широк кръг други (сили), защото такава е заобикалящата коалиционните сили среда".

Генералът обаче добави:

"Има значителен брой милиции в Ирак и Сирия и на този етап не наблюдаваме нарастваща заплаха от която и да било от тях".

По-късно през деня, опровергавайки на практика изявление на съюзнически офицер - нещо, което е необичайно - Централното командване на САЩ заяви, че изказването на Гика "е в противоречие с установените достоверни заплахи", произтичащи от подкрепяните от Иран сили в Близкия изток. В писмено изявление командването посочи, че коалицията в Багдад е повишила степента на бойна готовност за всички военнослужещи в Ирак и Сирия.

"В резултат (коалицията) сега е във висока степен на бойна готовност и в същото време продължаваме да наблюдаваме внимателно достоверните и може би неминуеми заплахи за американските сили в Ирак", се допълва в изявлението.

В Белия дом, Тръмп, който нееднократно се е изказвал в полза на това да се избягват дългосрочни конфликти в Близкия изток, омаловажи публикацията на в. "Ню Йорк таймс", че САЩ разполагат с осъвременен план, предвиждащ да изпратят до 120 000 войници, които да окажат отпор на Иран, ако нападне американските сили.

"Дали бих го направил? Безусловно. Не сме планирали обаче такова нещо. Надявам се, че няма да ни се налага да планираме такова нещо. Ако все пак го направим, ще изпратим доста повече войници от това", каза той.

Потвърждавайки опровержението на американския президент, държавният секретар Майк Помпео заяви на съвместната си пресконференция в Сочи с руския министър на външните работи Сергей Лавров, че "САЩ поначало не се стремят към война с Иран".

Представител на правителството на Тръмп каза, че състояла се наскоро малка среща на представители от сферата на сигурността не е била с фокус върху даването на военен отговор на Иран, а в основата й са били редица други политически опции, включително дипломацията и икономическите санкции. Той пожела анонимност, защото говори за вътрешни обсъждания.

Лавров заяви, че Помпео му е казал, че възможното разполагане на 120 000 американски войници в Близкия изток е само "слух". Руският министър на външните работи допълни, че що се отнася до Иран, международната общност трябва да се съсредоточи върху дипломацията, в това число по потенциално взривоопасната тема за иранската ядрена програма, на която бяха наложени ограничения по силата на постигнатото с посредничеството на САЩ през 2015 г. споразумение, напуснато от Тръмп.

Американски стратегически бомбардировач Б-52 по време на зареждане във въздуха от самолет-цистерна К-135 в неуточнен район над Югозападна Азия. Снимка АП / БТА


Специалният американски пратеник за Иран Брайън Хук каза пред репортери, които бяха с делегацията на Помпео в Брюксел, че държавният секретар е споделил разузнавателни сведения за Иран със съюзниците, тъй като "Европа споделя безпокойството на САЩ за стабилността в Персийския залив и Близкия изток". Това, което обаче европейците не споделят, е по-агресивният подход на Вашингтон към Техеран.

"Много сме разтревожени от риска от случайно избухване на конфликт в резултат на непреднамерено изостряне на ситуацията от която и да е от двете страни", заяви пред репортери в Брюксел британският министър на външните работи Хънт.
"Това, от което се нуждаем, е период на спокойствие, за да направим така, че всеки да разбере какво мисли другият", допълни той.

Миналата седмица представители на правителството на САЩ заявиха, че са забелязали признаци за ирански приготовления за потенциални атаки срещу американските сили и интереси в Близкия изток. Вашингтон обаче не поясни каква точно е заплахата.

САЩ разполагат с около 5000 войници в Ирак и около 2000 в Сирия като част от коалиционната кампания за разгромяването на групировката "Ислямска държава" там. Те освен това отдавна имат и най-различни военновъздушни и военноморски подразделения, разположени в Бахрейн, Катар и на други места в Персийския залив, чиято роля е, от една страна, да подпомагат военните операции срещу "Ислямска държава", а, от друга - да парират иранското влияние.

Ген. Гика направи изказването си на фона на драматичното повишаване на напрежението в Близкия изток. През последните дни САЩ наредиха на групата на самолетоносача "Ейбрахам Линкълн" да отплава за региона на Персийския залив, натам бяха изпратени и четири бомбардировача Б-52. Вашингтон прехвърля и противоракетна батарея "Пейтриът" към неназована страна в региона. Към вчерашния ден "Линкълн" и групата му бяха преминали през протока Баб ел Мандеб в Червено море, но представители на САЩ не пожелаха да разкрият точното му местонахождение.

В неделя напрежението се увеличи допълнително след съобщенията, че четири търговски кораба, хвърлили котва край бреговете на Обединените арабски емирства, са били повредени при саботаж.

В ОАЕ беше изпратен американски военен екип, който да разследва. Представител на САЩ заяви, че по първоначална оценка всеки кораб е с дупка с размери 1,5 на 3 м, близо до или малко под равнището на водата. По първоначална версия дупките са причинени от избухване на експлозиви, каза източникът, който няма разрешение да обсъжда публично детайли от разследването. 

Представителят призна, че е гледал снимки от щетите по корабите, но тези снимки засега не са публикувани. Той добави, че екипът продължава огледа на щетите по кораба и че ръководството на САЩ все още не е получило окончателния доклад. 

Първоначалната оценка на екипа е, че щетите са нанесени от ирански съюзници или от подкрепяни от Иран ирански съюзници, но екипът все още преглежда доказателствата и не е излязъл с окончателно заключение, заяви цитираният американски представител.

БТА