Премиерът Бойко Борисов обяви, че статутът на заместника му Цветан Цветанов трябва да бъде променен. Бившият председател на парламентарната група на ГЕРБ подаде оставка и напусна парламента заради скандала "Апартаментгейт", но сега е назначен като нещатен сътрудник към групата. Това му дава достъп до НС по всяко време.

 
"От вас чувам. Ще проверя. Не знам за какво му е това", каза днес Борисов.
 
Той говори пред журналисти в Брюксел, където участва в продължилото до тази сутрин извънредно заседание на Европейския съвет. Неговата основна тема беше "Брекзит". Министър-председателят заяви, че сега чува за новото амплоа на заместника си.

"Не може толкова тежко наказание да получиш, да напусне парламента, да напусне шефското място на парламентарната група, шефското място на председател на комисията по сигурност и заради този договор (за апартамента – б.р.) да се внесе съмнение, че това е "пунта мара", казано на преводен език. Това е просто несериозно", коментира Борисов.

И допълни:

"Той, понеже е убеден в своята невинност, още не може да схване всъщност в каква ситуация се е поставил. Да му се чуди човек."

За доверието в антикорупционната комисия

"Ние сме правова държава и оставям проверките да дадат отговори на въпросите", каза още Борисов по повод проверките на антикорупционната комисия и на прокуратурата по т.нар. Апартаментгейт.

Според него никой не може да се меси в работата на независими агенции като КПКОНПИ, Сметната палата, КЕВР, КЗК. Шефовете им се избират от политическите партии, но след избора ставали абсолютно независими.

"Щом проверяват на всички апартаменти, къщи, тераси, вили и какво ли не, виждате, че навсякъде, в зависимост от това какво искаш да тълкуваш, можеш да намериш всякакво основание", смята той.

На намека, че направената проверка е доста елементарна, премиерът отговори:

"Ами да са я направили. Аз съм възложил на Влади Горанов (министър на финансите) да проучи и австрийския, и немския модел. Кога е въведена т. нар. данъчност? И какво значи данъчна оценка и какво значи пазар? Пазарът е, когато ние с вас спорим. Аз съм продавач, вие сте купувачът на този телефон. За вас той може да струва 5000 лева, но за мен струва 50 лева. И ако някой не даде повече от 50 лева, вие ще го продадете, ако ви трябват пари. Виждате тука вече игра – харесах си апартамента на картинка, харесах си апартамента на изкоп, харесах си по интернет, отстъпеното право на строеж, инвестиране на зелено. И след това, като започнат да се сумират цените и парите, излизат съвсем различни сметки."

Борисов смята, че би могло да има политически дебати трябва ли изобщо данъчна оценка.

КПКОНПИ може да провери всяка сделка. Ако не го направи, "те ще си отидат и ще проверяват други", увери Борисов. Но случаят трябва да бъде валиден и за други структури.

На въпроса за идеята следващият шеф на КПКОНПИ да не бъде юрист, премиерът отвърна, че няма намерение да се бърка.

А на припомнянето, че вчера поиска оставки и от "другите", Борисов отговори така:

"Какво правят другите партии, си е тяхна работа. Ако моят заместник е станал сътрудник на парламента и това създава проблем върху решението, което сме взели да го напусне, въпросът към мен трябва да бъде - ще настоявам ли да се оттегли? За другите партии - те ги плюват, а те си мислят, че дъжд вали. Заставаме зад този, заставаме зад онзи..."

Самият Борисов можело да говори за оставки само на хората от ГЕРБ, не и от "Обединени патриоти". И припомни, че е подписал коалиционно споразумение и няма да се намесва в назначенията на коалиционните партньори. Можел само да им препоръча.

Спира ли премиерът строежите?

Тази сутрин Борисов разговарял с шефа на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК). Причина за разговора била, че някой му казал, че строежът на блок „Златен век“ продължава.

„Аз не спирам строежа. Моята роля е била на модератор - да събера няколко замесени институции със свои отговорности от подобен казус – МРРБ, ДНСК, Столичната община, главния архитект. И да се опитам да съдействам този проблем да бъде решен“, каза министър-председателят.

До 15 април всички институции трябва да си напишат документите, за да бъдат те законни.

Какво става с тези, които искат оставката на Борисов?

Бойко Борисов бе помолен да коментира и това, че доскорошният вицепремиер Валери Симеонов едва ли не е отправил призив за оставката му.

„Вече кой ли не се упражнява по таз тема. Понеже аз доста години съм тук, даже вчера в моето изказване казах, че хората, които направиха „Брекзит“, вече ги няма, поне не ги чуваме в английската политика. А те го направиха. Сега всички останали по цели нощи се чудим как да направим сделката. Ще дойде време, и то е почти дошло, ще видите – аз от 6-7 кандидати за министри или зам.-министри в момента, в който вече се спра на него, на другия ден пристига и вика: „Абе знаеш ли, че майка ми или баща ми или кака ми е направила една сделка. Дали няма да се разследва по оня начин?" Аз от целия този спектър политици, които към момента виждам в България, а и тези, които дават заявка да стават такива, не знам за кого не може да се изкара каквото и да било“, отговори той.

За напрежението в Габрово

Напрежението и сблъсъците в Габрово са свързани с предстоящите избори, убеден е Бойко Борисов.

„Спомням си предишните избори и това, което направиха с мигрантите в Харманли и в "Овча купел". Това е една тема, даваща възможност на много политици и формации да се закачат за нея“, изтъкна премиерът.

Докато течели преговорит в Брюксел, той разговарял и с вицепремиера Александър Каракачанов, и с вътрешния министър Маден Маринов. Борисов пратил в Габрово и Томислав Дончев, който е бивш кмет на града.

„Първо, не мога да си обясня как е възможно хора да отидат и да пребият един човек. Хора с условни присъди, с такова минало. Габрово е много хубав град, направи се всичко за него – огромна икономика, завод след завод се строи, обходи и тунели. Това довежда вътрешна миграция на хора, търсещи препитание. Давал съм пример с Димитровград – роми работят с най-сложни роботи в завода, където правят кабели за „Мерцедес“ и ги изнасят за цяла Европа“, бе отговорът на Борисов.

Той се надява виновните, независимо от какъв произход са, да бъдат наказани.

„Има ли избори, етническото напрежение се вдига и се търсят подобни прояви“, коментира премиерът.

Държавният интерес при „Брекзит“ е над партийния

„Така, както вчера бяха написали някои от вас, че съм казал „шок и ужас“, той просто се отдалечава. Ако има нещо, от което съм удовлетворен, това е, че срокът е достатъчно дълъг, а не да се събираме на всеки 2-3 седмици. Не че ми е неприятно да се виждам с вас, но ЕС харчи милиони евро за всички извънредни съвети. Сметнете колко самолети, гориво, колко на брой делегации, хотели. Никак не са малко.“

Така Борисов описа снощния извънреден Европейски съвет в Брюксел, в който участва. Лидерите на страните членки от ЕС се споразумяха да дадат отсрочка за „Брезит“ до 31 октомври. Но датата може да бъде променена в зависимост от различни обстоятелства.

„И двете страни не искат разводът да е по тяхна вина. Не искат шокът и ужасът да са заради тях. Ако ЕС вчера беше казал „не“, вината пак идва при нас“, изтъкна българският премиер.

Той заяви, че е българскто правтелство е разграничило държавния и партийния интерес. Става дума за това, ч ако Великобритания проведе избори за Европарламент, опозиционната Лейбърстка партия може да постигне значтелни успехи. И да наклони везните в полза на Партията на европейските социалисти (ПЕС). Докато няма британска партия, която да членува в Европейската народна партия (ЕНП), която е първа сила в Европарламента. ГЕРБ също са част от ЕНП.

За държавата обаче е по-важна съдбата на живеещите в Обединеното кралство българи.