От "Демократична България" призоваха с декларация "правителството да предприеме незабавни мерки за кандидатстване в Банковия съюз".

"Това е изключителен шанс за нас самите – за да осигурим независим и по-качествен надзор върху банковата ни система и по-ефективно разрешаване на възможни кризисни ситуации", посочват от дясното обединение.

Оттам напомнят, че веднага след фалита на КТБ през 2014 година, всички парламентарни партии, включително сега управляващите, заявиха при президента, че приемането на България в единния банков съюз, е приоритет.

"Силно сме притеснени, че този приоритет сега е подменен, за да бъдат обслужени интересите на влиятелни кръгове. С това правителството рискува да изпрати България в последния коловоз на Европейския съюз, и в крайна сметка, да ни извади от свободния свят, с всички последствия от това. Не можем да позволим правителството и БНБ да провалят цялата държава, заради лични интереси", смятат от ДБ.

Освен по-независимия надзор, допълващ този на БНБ, и осигуряването на по-гъвкави и мощни инструменти за посрещане на неизбежните в живота кризисни моменти, това членство ще им осигури по-евтин достъп до кредити и капитал, както и по-големи от днешните възможности за интегриране в общото стопанско пространство на Европейския съюз и оттам по-бързо от сегашното сближаване в стандарта на живот, посочват още от движението. Допълват, че присъединяването на България към Банковия съюз няма никаква връзка с присъединяването към еврозоната, която е друг ключов приоритет за страната. И двата приоритета са изключително важни.

"Възприемаме напълно ненужната риторика, обясняваща как единият от тези приоритети трябва да изчака изпълнението на другия, по някакви напълно неясни и нямащи връзка с интереса на българските граждани причини, като част от кампанията по подмяна на този интерес и от опитите по-нататъшното интегриране на България в сърцевината на Европейския съюз – Еврозоната и Банковия съюз – да бъде дерайлирано", се посочва в декларацията.

"Убедени сме, че бързата интеграция на България в Банковия съюз не съдържа сериозни дългосрочни рискове за българските граждани и фирми, макар че може би ще вгорчи живота на близки до властта. Подчертаваме, в отговор на някои опити да се всяват съмнения и страхове, че членството в Банковия съюз гарантира на страната, както още едно ниво на високо професионален и достоверно независим и навременен надзор върху структуроопределящите банки в България, така и неразривно свързания с него достъп на страната до вече съществуващия единен механизъм за преструктуриране, т.е. за институционална и финансова подкрепа за разрешаване и преодоляване на кризисни ситуации. Същевременно възможностите да се заобикалят правила безнаказано, както и възможностите на някои бюрократи да имат безконтролно усмотрение, чрез което да прокарват политически натиск в банковата система, ще бъдат съществено намалени. Намираме всичко това за желателно и в интерес на българите.

Призоваваме всички партии да настояват за влизането на България в Банковия съюз и да заявят ясна позиция по този ключов за страната ни въпрос", настояват от ДБ.