България би се поставила в странна ситуация, ако настоява на всяка цена да купи ЧЕЗ или дял от компанията. 

Това заяви бившият финансов министър в кабинета "Сакскобургготски" Милен Велчев пред бТВ. Един от основните аргументи за това е, че държавата с нищо не е доказала, че може да управлява икономиката и големите фирми по-добре от частния бизнес. 

„Държавата по принцип е лош стопанин и това не е практика само в България. Мантрите, които стават в известна степен по-популярни напоследък, че държавата трябва да се върне в икономиката, не са доказани”, подчерта Велчев.  

Конкретно за случая с ЧЕЗ, които се оттеглят от България, обаче има и друг аргумент извън принципните мотиви - а именно, че в момента държавата води арбитражно дело срещу електроразпределителното дружество. 

"Никой продавач, в случая ЧЕЗ в Прага, не би си позволил да остави в ръцете на своя опонент в този арбитраж в лицето на българската държава такъв сериозен лост за влияние върху изхода на арбитража. Тоест, за да се съгласи ЧЕЗ да продаде своето подразделение в България на българската държава, трябва да е постигнато взаимно приемливо решение по арбитража, което ще струва десетки или стотици милиони на държавата”, смята бившият финансов министър.

В медиите - първо в чешките, вече се появиха публикации, че именно договорка за изхода на арбитражното дело на ЧЕЗ срещу България е част от преговорите, с които държавата да влезе в сделката между ЧЕЗ и фирмата "Инерком" на Гинка Върбакова. 

"Политическият инстинкт на премиера Бойко Борисов винаги е бил много силен и в момента той се опитва да предотврати популистките напъни на част от опозицията да извлекат ползи от дълбоко хранените настроения у част от избирателите в полза на държавната собственост", каза Велчев.

По думите му първата реакция на Борисов е била адекватната - да припомни времената, когато държавата е била като "дискотека" заради режима на тока. 

Милен Велчев обяви, че никога не му е било работа да участва в приватизация в енергетиката - това по повод появили се публикации, които свързват името му с процеса на раздържавяване на електроразпределителните дружества, стартирал с продажбата на 67% от тях по време на кабинета "Сакскобургготски". 

Той призна, че не познава Гинка Върбакова и за първи път е чул името ѝ от медиите.

„Възможно е тя да има уговорки не само с банки, но и с инвеститори в основния капитал на компанията”, посочи Велчев. - "Може би Върбакова знае какво прави и има необходимата финансова подкрепа да го направи. Това, че не я познаваме, не означава, че тя ще управлява зле ЧЕЗ, ако се стигне дотам”, отбеляза той.

Бившият финансов министър посочи, че ако се реализира сделката между ЧЕЗ и "Инерком" на Гинка Върбакова, всички договори, подписвани между държавата и ЧЕЗ, продължават да са в сила и обвързват и новия собственик.