Заместник министър-председателят по правосъдната реформа и министър на външните работи Екатерина Захариева призова политиците в 44-тото народно събрание да не дискредитират избора на членове на Висшия съдебен съвет (ВСС).

"Нека да оставим съдиите и прокурорите сами да изберат членовете на ВСС", призова Захариева и заяви, че системата за електронното дистанционно гласуване за изборни членове на ВСС е сигурна. Според нея системата е проверявана многократно и мненията, че тя не е сигурна, целят предварително избора да бъде дискредитиран - "...всички единодушно казаха, че системата е сигурна... трябваше да убеждават дори мен, че е сигурна" (за външен одит на системата настояват членът на ВСС Калин Калпакчиев, от Съюза на съдиите в България и от партията на Христо Иванов "Да, България", б.р.).

Захариева посочи още, че съдиите, прокурорите и следователите (изборите при последните вече завършиха, а прокурорските са по средата на процедурата, б.р.) не трябва да бъдат демотивирани да гласуват, защото по този начин изборът се обезсмислял. По думите ѝ вотът за нов ВСС е изключително важен, защото за първи път се провежда по нови правила и в двете квоти - парламентарната и съдебната.

Според нея новият формат олицетворява демокрацията, защото всеки съдия, прокурор и следовател ще има правото да даде пряко своя глас (преди това ставаше с изпращане на делегатски събрания, б.р.). В този контекст Захариева призова пред БНТ всички, които имат съмнения относно сигурността на системата за електронно дистанционно гласуване, да се изкажат, за да може по този начин да се разсеят излишните съмнения.

Външният министър коментира още бъдещото председателство на страната ни на Съвета на ЕС. Според нея трябва да спрем да обмисляме само сигурността и кетъринга, защото председателството давало шанс на страната ни да определи дневния ред в ЕС. По думите ѝ България ще се стреми да постави няколко важни въпроса.

На първо място Захариева смята, че трябва да се търси промяна относно европейската политика за бежанците, която не давала трайни резултати. В този контекст тя сподели, че страната ни отдавна е изпълнила техническите критерии за членство в Шенген. Според нея Механизмът за сътрудничество и проверка за България и Румъния трябва да отпадне и България да бъде приета в Шенгенското пространство, защото всички страни членки виждали и отчитали, "...че България отлично се справя като външна граница на ЕС".

Като акцент по време на председателството на България Захариева посочи още икономическия просперитет, предприемачеството и въпроса за разширяването на ЕС в посока Западните Балкани. Според нея страната ни има интерес съседите ни да са стабилни, а "...те са стабилни, когато имат европейска перспектива".

Захариева допълни, че в съседните Македония и Сърбия трябва главно да се работи в посока изграждане на демократични институции и провеждането на реформи.

Външният министър коментира и изказването на президента на Русия Владимир Путин от 24 май, че славянската писменост идвала "от македонските земи".

Захариева намира за добра реакцията на обществото и институциите относно това изказване. Според нея обаче подобни изказвания не помагат за добросъседски отношения - "...надявам се историята да не се използва за политически цели".

По повод поканата към Путин да присъства на честванията на 140 години от Освобождението на България и дали страната ни трябва да опита да се възползва от това положение и да положи усилия за стабилизиране на отношенията между ЕС и Русия, Захариева посочи, че отношенията с Русия като цяло спазват дипломатическия диалог.

Според нея празникът на България трябва да стане повод за обединение между страните в името на общата история, а не обратното - да става повод за разделение. Външният ни министър посочи, че страната ни има за какво да преговаря с Русия - това са най-вече енергийните въпроси и туризмът.