Бившият шеф на пътния фонд Веселин Георгиев, по-известен като Батко, е окончателно оправдан и по второто дело срещу него. Това става ясно от решението на Върховния касационен съд (ВКС) по казуса, съобщи "Правен свят".

Обвинението срещу Георгиев е за сключени 5 договора за социологически проучвания, които да дадат представа за обществените нагласи към политиката на пътната агенция, ремонтите на пътната мрежа, поддръжка и др., за които са плащани средно по близо 20 000 лева. Прокуратурата твърдеше, че договорите били сключени с дружества, които имали съвсем друг предмет на дейност и с тях държавата е била ощетена с почти 100 000 лева.

Обвиняеми по делото бяха и Радослав Колев, председател на студентско читалище "Св. Георги" - Пловдив, и Емилия Попова, шеф на сдружение за "Регионално и европейско развитие на Карлово" и фондация "Евридика 98", с които са сключени част от договорите. Делото срещу тях обаче беше прекратено още в първото заседание пред Софийския градски съд (СГС) поради изтичане на абсолютната давност.

Процесът приключи на две инстанции само за една година. И двете инстанции приеха, че Георгиев е имал право да сключи въпросните договори, освен това по този начин е изпълнявал държавна политика, тъй като до сключването на въпросните договори се е стигнало след инициатива на Агенцията по заетостта и Министерството на труда и социалната политика. Двете инстанции приеха, че въпросните проучвания, свързани отпуснати пари за почистване на второ и третокласни пътища, в крайна сметка са довели до благоприятен резултат - пътищата били почистени с труда на наети безработни граждани.

Въпреки подадения протест пред ВКС, прокурорът от Върховната касационна прокуратура Тома Комов не го е поддържал.

Така се слага точка на съдебната сага около Веселин Георгиев, продължила 9 години. Миналата година той беше окончателно оправдан и по мегаделото за обществени поръчки за над 38 млн. лева, които според обвинението давал на фирми на братята си. Скандалът "Батко и братко" доведе и до спиране на пари за България от различни европейски програми, а делото се превърна в символ на мудно правосъдие. Това бе и един от най-големите корупционни скандали по времето на правителството на Сергей Станишев.