България е в челото на класация за държавните премии за златен медал на олимпийските игри в Рио. Поне така излиза от изследване на статистическия портал statista.com, цитирано от "Фокс спортс" и от британския в. “Индипендънт”.

Страната ни не личи в поместената графика, но човек лесно може да се ориентира, като знае обявените бонуси от Министерския съвет. А те бяха оповестени официално по-рано това лято.

За олимпийска титла наградата е 250 000 лв., 200 000 е за сребро, а 150 000 лв. за бронз. Толкова ще получи Елица Янкова, спечелила единствения медал досега за България - в женската борба.

Има увеличение в сравнение с “Лондон 2012” - за злато тогава се даваха 200 000 лв.

Предвидени са парични награди за заелите местата от 4-то до 8-мо - от 40 хиляди до 10 000 лв.

Графика: Fox Sports, Statista.com

250 000 лв. се равняват на 145 хил. долара. Отстъпваме на Италия, но изпреварваме, при това с много, Франция, Русия, САЩ, Германия, Австралия…

Сингапур е твърдо №1 със $753 000. Толкова ще получи първият олимпийски шампион на азиатската страна в историята - Джоузеф Скулинг, който победи Майкъл Фелпс на 100 м бътерфлай.

Второто място е за Индонезия - 383 000, третото за Азербайджан - 255 000, Казахстан - 230 000, Италия - 185 000 в щатската валута и т.н.

На другия полюс са страни като Великобритания, Швеция, Норвегия и Хърватия, които не заделят абсолютно никакви държавни премии за олимпийците си. Там се разчита на спонсори, меценати, рекламни договори и т.н. и т.н.

Предвидливо от страна на британците, тъй като досега олимпийците им са спечелили 50 медала, от които 19 златни. Сингапур има само 1, Индонезия е с 1 злато и 2 сребърни, Казахстан е с 12, а Италия с цели 23, които отреждат осмо място в класирането по медали.

А наградите за златните медалисти не се изразяват само в пари. Южнокорейците, например, освобождават шампионите си от военна служба, а германските медалисти получават безплатно бира до края на живота си.

Няма информация какви са стимулите в КНДР, например. Онзи ден обаче стана ясно, че ченгетата, съпровождащи делегацията на Северна Корея, отнели мобилните телефони на своите спортисти, дарени от “Самсунг”.