ИВАН ПРЕОБРАЖЕНСКИЙ

Зимните Олимпийски игри в Сочи през 2014 година трябваше да станат символ на триумфа на руския спорт. Това беше ясно не само на Москва, но и на различните спортни и контролни инстанции, които гледаха пред пръсти на някои дребни нарушения на потенциалните руски олимпийски шампиони. Та кой ли би имал полза от излишни скандали?

В резултат на това резултатите надминаха очакванията: Русия победи в неофициалното класиране по нации и в надпреварата за златните медали. Руските олимпийци спечелиха общо 33 медала, от които 13 златни отличия. След това обаче дойде Крим, Донбас, а после и Сирия - събития, които изтикаха на заден план интереса към спортните успехи на руснаците.

Мелдоний - съветско производство

Изглежда обаче, че и руските спортни функционери са били заети предимно с други неща, вместо с преките си задължения, защото забраната на субстанцията мелдоний, въведена по инициатива на американците, явно е минала покрай тях почти незабелязано. Спортистите и техните треньори сега естествено твърдят, че става дума за атака или провокация срещу Русия. И най-простата статистика обаче позволява да се усъмним в това обвинение.

Последните данни на Световната антидопингова агенция /WADA/ показват, че от началото на забраната за употреба на мелдоний на 1 януари 2016 г., препаратът е бил установен в кръвта на 99 спортисти. Сигурно си мислите, че над половината от тях са руснаци? Не. Сред тях има само 10 руски спортисти. Останалите са украинци, латвийци, грузинци и представители на африкански страни. Публична тайна е, че спортистите в бившия СССР бяха свикнали да използват мелдоний, произвеждан в съветска Латвия.

Заговор или чиновническо безхаберие?

За заговор срещу руския спорт тук и дума не може да става. Работата е там, че мелдоният е препарат, чиито свойства са спорни. Руските спортни функционери обаче така и не проявиха достатъчно желание и активност, за да убедят колегите си от WADA, че мелдоният всъщност не е допинг.

Нещо повече: тези хора дори не си дадоха труда да информират руските спортисти за забраната. Впрочем забраната за участие в международни състезания за няколко руски звезди, която се обсъжда от WADA е нищо в сравнение с евентуалния отказ да се допусне руския олимпийски отбор до участие в летните олимпийски игри в Рио де Жанейро през август тази година.

"Според мен, Русия няма да бъда допусната до олимпийските игри. Международната лекоатлетическа федерация IAAF и WADA няма да посмеят да рискуват авторитета си", заяви бившият зам.-директор на WADA Дик Паунд.

И тук следва да се запитаме - кой има най-голям принос за осъществяването на този кошмарен за руския спорт сценарий? От Москва естествено веднага ще отговорят, че това се американците, които искат да елиминират главните си конкуренти. В действителност вината е предимно на руските спортни функционери. И колкото по-силно Москва крещи, че това е заговор срещу Русия, толкова повече се увеличават шансовете руският олимпийски отбор да не получи покана за Рио.

Статията препечатваме от Дойче Веле.