В последния ден за регистрация на партиите и инициативните комитети, които ще агитират за и против референдума - 14 септември, ЦИК вписа десетки привърженици и противници на дистанционното гласуване. Те ще провеждат кампании, за да ни убедят да посочим "Да" или "Не" като отговор на въпроса "Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при провеждане на изборите и референдумите?".

Така ще изглежда бюлетината на референдума на 25 октомври.

Според първоначалната, все още необобщена информация, с "Да" ще ни агитират 22 партии и коалиции и 5 Инициативни комитета, а с "Не" 5 партии и 10 комитета. Вижте кои са те и какви са мотивите им:

 

ИНИЦИАТИВНИ КОМИТЕТИ (ИК), АГИТИРАЩИ С "ДА"

ИК "Гласувай без граници", представляван от Мануела Малеева.

Мотиви: "Електронното гласуване от дистанция ще осигури по-висока избирателна активност. Българските граждани зад граница, както и много граждани в страната, ще имат по-лесен достъп до участие в избори и референдуми".

ИК с председател Йоана Ванкова. 

Мотиви: "Ние, граждани на Видинска област и други региони от Северозападна България, подкрепяме поставения на референдума въпрос - гласуването в избори и референдуми да става и дистанционно по електронен път. Само така ще се даде реална възможност на нашите сънародници, които живеят в чужбина, да гласуват. Само така ще се повиши чувствително избирателната активност и властта реално ще се опира на волята на суверена".

ИК, Цветелина Попова.

Мотиви: "Инициативният комитет е за електронното гласуване, защото смятат, че в ХХІ век е безумие да се отрича средството, което най-бързо транспортира информацията. Тази информация ще носи свободната воля на българите от целия свят".

ИК, Борислава Стоянова.

Мотиви: "Съгласни сме с поставения на референдума въпрос. "ДА" - у нас трябва да се въведе законова възможност за гласуване и дистанционно по електронен път в избори и референдуми. Позитивите от такова решение са - включване на младите хора, включване на българите в чужбина, по-висока избирателна активност".

ИК, Победа Кирилова.

Мотиви: "Като граждани на България, които искаме развитие на демократичните практики и укрепване на гражданското общество, подкрепяме поставения на референдума въпрос. По този начин ще се улесни възможността хората да изразяват волята си по важните за страната въпроси и за излъчване на държавните и общински органи. Ще се изпълни с повече съдържание конституционният принцип, че цялата власт принадлежи на и произтича от народа".

На ИК, представляван от Ивайло Белов, който иска да агитира с "Да", е била отказана регистрация, защото не е представил събраните подписи и в електронен вариант, за да може да бъдат проверени от ГРАО.

 

ПОЛИТИЧЕСКИ ПАРТИИ (ПП) И КОАЛИЦИИ (К),  АГИТИРАЩИ С "ДА"

ПП ГЕРБ.

Мотиви: "Електронното гласуване е модерен способ за гласуване и отговаря на нуждите и изискванията на съвременното информационно и комуникационно общество. Електронното гласуване не изключва гласуването с хартиени бюлетини, а се провежда паралелно с него"

К Реформаторски блок.

Мотиви: "За увеличаване на избирателната активност най-вече сред българските граждани, живеещи в чужбина; за гарантиран начин за спестяване на разходи и повишена ефективност; за възможност за ограмотяване на още по-голяма част от обществото като част от кампанията и стъпка по пътя на по-голяма директно гражданско участие в държавното управление".

ПП АБВ.

Мотиви: "Електронното гласуване е бъдещето на изборите. Въвеждането му обаче трябва да бъде предхождано от сериозна и задълбочена подготовка от експертен екип по изборно законодателство и информационни технологии, така, че да се осигури тайната на вота, да се гарантира сигурността на подаваните гласове, да се предвидят мерки против кражбата на гласове, против манипулиране на вота и др."

ПП Зелените.

Мотиви: "Електронното гласуване ще улесни участието на стотици хиляди български граждани в демократичните процеси, ще фокусира наличната обществена енергия към преодоляването на бъдещи проблеми и ще развие средата за електронна демокрация".

ПП Глас народен. 

Мотиви: "Може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите".

ПП РЗС.

Мотиви: "Позицията на партия „Ред, законност и справедливост" е, че „това е модерен метод, който би приобщил към активно гражданско и политическо поведение млади и образовани хора, за които такова гласуване се вписва в присъщия им модел на комуникация и организация на личното време".

ПП ДЕОС.

Мотиви: "ДЕОС подкрепя електронното гласуване, защото то ще донесе улеснение при самия процес на гласоподаване, особено сред живеещите извън България български граждани, конкретно в САЩ, Испания, Италия, Германия и Великобритания. В допълнение то ще улесни и ускори процеса при преброяване и отчитане на подадените гласове".

ПП Българска социалдемократическа партия.

Мотиви: "Въвеждането на електронното гласуване дава възможност на гражданите да упражнят основното си право - правото да избират, независимо от местоположението си в резултат на изпълнение на делови, бизнес, лични и други ангажименти".

ПП Радикалдемократическа партия. 

Мотиви: "Позицията на партия Радикалдемократическа партия в България е, че „въвеждането на електронното гласуване дава възможност на гражданите да упражнят основното си право - правото да избират, независимо от местоположението си в резултат на изпълнение на делови, бизнес, лични и други ангажименти".

ПП Нова алтернатива.

Мотиви: Ние сме ЗА дистанционното гласуване по електронен път при осигурена тайна на вота и сигурност на резултатите.

ПП Обединени земеделци. 

Мотиви: "Подкрепяме въвеждането на електронното гласуване, което ще доведе до увеличаване на избирателната активност, намаляване на относителната тежест на манипулирания вот и като възможност за много наши сънародници, които живеят зад граница, да участват пряко в изборния процес".

ПП Български демократически форум.

Мотиви: "Въвеждането на електронно гласуване: - подпомага реализацията на едно от основните права на гражданите в Европейския съюз - правото на свободно движение; - повишава избирателната активност; - е от важно значение за привличане и приобщаване на гражданското общество в управлението, както и за повишаване на доверието към избраните органи и взетите на референдуми решения".

ПП Българска партия либерали.

Мотиви: "Въвеждането на електронното гласуване от една страна ще доведе до улеснение в гласуването, особено на живеещите извън България, а от друга, ще повиши и разшири избирателната активност, и от друга страна ще стимулира общоинформационното развитие на българския избирател и ще способства за повишаване на неговата адекватност със съвременните технологии".

ПП Социалистическа партия български път.

Мотиви: "Електронното дистанционно гласуване да се извършва машинно".
Национална републиканска партия, „Въвеждането на дистанционно гласуване по електронен път е стъпка към модернизация на избирателната система. Електронният вот е стъпка към приобщаване на българите в чужбина".

ПП Бургас. 

Мотиви: "Съвременните технологични възможности налагат електронното гласуване като необходима стъпка, която ще повиши избирателната активност. Този вид гласуване ще мотивира младите хора да участват в изборите и ще даде възможност на живеещите в чужбина наши съграждани за пълноценно участие в политическия живот на страната. Електронното гласуване улеснява технологичния процес и намалява разходите при провеждане на избори или референдуми".

ПП Движение Демократично действие - ДЗ.

Мотиви: "Подкрепяме въвеждането на електронно гласуване, тъй като по този начин ще се увеличи избирателната активност, което ще доведе до по-голяма легитимност на гласуванията, ще се намали относителната тежест на купения и корпоративния вот и ще се даде възможност на повече от един милион наши сънародници, които живеят извън границите на страната да участват пряко в изборния процес".

ПП Възраждане.

Мотиви: "В подкрепа на електронното гласуване, като следва развитието на технологиите и прилагането им все повече в инструментариума на пряката демокрация".

ПП Новото време.

Мотиви: "Електронното гласуване ще допринесе за пълноценното участие на хилядите ни съграждани живеещи в чужбина в политическия живот на страната".

ПП Новите лидери.

Мотиви: "ПП Новите лидери е убедена, че в съвременните технологични условия възможности за редица електронни услуги и динамични миграционни процеси този вид гласуване е необходимост, а свободата да се гласува електронно естествена стъпка в развитието на модерната ни демокрация".

ПП Кауза България.

Мотиви: "Ще се даде възможност на повече хора да упражняват правото си на вот, ще има по-голяма прозрачност при гласуването и отчитането на резултатите".

ПП Българска нова демокрация. 

Мотиви: "Гласуването и дистанционно по електронен път при произвеждането на изборите и референдумите ще даде възможност на българите в чужбина да участват по-масово в тези демократични процедури".

ПП Движение 21.

Мотиви: "Електронното, както и машинното гласуване може да реши проблемите с контрола върху гласуващите и с манипулирането на резултатите. Създава възможност за по-сигурно отчитане на резултатите, както и за премахване на субективната преценка за невалидност на бюлетините. Електронното гласуване значително ще улесни участието на българските граждани, живеещи зад граница. Повече млади хора ще бъдат мотивирани да участват и може да повиши избирателната активност в страната".

 

ИНИЦИАТИВНИ КОМИТЕТИ (ИК), АГИТИРАЩИ С "НЕ"

ИК "НЕ давам гласа си за купен вот", председател Цоло Линков.

Мотиви: "Методът на гласуване дистанционно и по електронен път при произвеждане на избори и референдуми осигурява условия за купуване и продаване на гласове. Въвеждането на електронно гласуване ще доведе до заличаване на конституционните права на гражданите, свързани с упражняването на избор. Реализирането на този вид гласуване ще повиши значително т.нар. корпоративен вот и ще постави стотици работници пред въпроса дали да гласуват както шефът им е наредил, или да останат без работа. Ще бъде нарушена тайната на вота и ще бъде отнето основното право на гражданите, а именно свобода при упражняване на изборното право. Крайният резултат ще е подмяна на волята на избирателя, съответно подмяна на държавната и местна власт".

ИК, Цветелина Попова.

Мотиви: "Като граждани на Република България, които искаме развитие на демократичните практики и укрепване на гражданското общество, НЕ подкрепяме поставения на референдума въпрос. Считаме, че електронното гласуване няма да улесни възможността хората да изразяват волята си по важните за страната въпроси и за излъчване на държавните и общински органи, а ще създаде условия и предпоставки за злоупотреба с основното право на избор. Електронното гласуване няма да изпълни с повече съдържание конституционния принцип, че цялата власт принадлежи и произтича от народа, напротив - ще създаде условия за лоши практики".

ИК Гражданско общество срещу манупулацията "електронно гласуване".

Мотиви: "Това гласуване не гарантира: 1. Тайната на вота. 2. Няма техническа и правна възможност и гаранции срещу пробив на системата и манипулации. 3. Ще улесни контролирания и купен вот. 4. Носи заплаха за националната сигурност".

ИК, Фани Флоридова.

Мотиви: "Извършването на електронно гласуване означава манипулиране на изборните резултати. Компютърната програма, каквато и да е тя, позволява различни видове корекции на резултата от един или повече, съобразно достъпа, специалисти. Това означава, че какъвто и вот да сме упражнили, той може много лесно да бъде подменен само от един човек. Управляващата партия, от която пряко ще зависи фирмата, която ще обслужва софтуера и на практика ще осъществи електронното гласуване, би могла без никакви затруднения да промени резултата от изборите съобразно нейните предпочитания. Дори и това да не се случи една компютърна програма почти винаги бива подложена на хакерски набези. Трябва да сме сигурни, че програма, чиято функция е да вкарва народни представители в парламента и на практика да създава параметрите за съставяне на правителство, ще бъде мишена на не само на най-добрите хакери, но и на организации и олигархични кръгове, които ще са готови да заплатят огромни суми на IT-специалисти за разбиване и манипулация на резултата отвън."

ИК, Павла Цветкова. 

Мотиви: "Не подкрепяне въвеждането на възможност за гласуване и дистанционно по електронен път в изборите и референдумите, защото това ще отвори големи възможности за фалшификации и манипулации на вота на гражданите и ще облагодетелства по„Не подкрепяне въвеждането на възможност за гласуване и дистанционно по електронен път в изборите и референдумите, защото това ще отвори големи възможности за фалшификации и манипулации на вота на гражданите и ще облагодетелства политическата мафия".литическата мафия".

ИК, Радослав Маринов.

Мотиви: "Категорично сме против възможността да се гласува и дистанционно по електронен път в изборите и референдумите - създава опасност от опорочаване на вота и дава безконтролни възможности за търговия с гласове".

ИК, Нестор Мильов.

Мотиви: "Въвеждането на дистанционно гласуване по електронен път ще задълбочи един от основните пороци на българската политическа система - манипулацията и фалшификацията на вота на гражданите. Когато се създава законова възможност, такъв ключов за държавността акт като изборът на държавни и общински органи и прякото решаване на национални и местни въпроси от суверенния народ, да бъде осъществяван извън прекия контрол на изборната администрация, се отваря широко поле за злоупотреба. Няма как правно и технически да се осуетят практики, като организиране на цели пунктове за купен и контролиран вот през интернет от местни феодали, корпоративни собственици и ли други недобросъвестни лица. Отхвърляме идеята, че трябва да се улеснят българите в чужбина да гласуват - те са се установили в чужда държава, живеят и плащат данъци там. Ако искат да се произнасят как да живеем ние в България, то поне трябва да положат усилието да отидат в изборна секция, организирана от българската държава. В развитите демокрации - САЩ, Германия, Великобритания, Франция и пр. - не е въведен такъв тип гласуване, което само по себе си говори за липсата на надеждни граници за сигурността и за тайната на гласоподаването".

ИК, Митка Ангелова.

Мотиви: "Отхвърляме въвеждането на дистанционно гласуване по електронен път в изборите и референдумите със следните мотиви: 1. олигархията ще получи мощен инструмент за фалшификация на изборните резултати чрез хакерски атаки и манипулация на софтуера; 2. ще се улесни купуването на гласове; 3. ще има възможност с неправомерни технически прийоми държавата да проследява вота на гражданите; 4. ще превърне избирателите в крепостници на техните работодатели, които ще бъдат улеснени да контролират вота им, който се осъществява по интернет, а не в организираните и контролирани от държавата и изборните наблюдатели избирателни секции; 5. ще се понижи допълнително доверието в държавните институции, избрани по интернет, заради липсата на гаранции за сигурността и тайната на гласоподаването".

ИК, Ивайло Петров.

Мотиви: "Не подкрепяме въвеждането на възможност за гласуване и дистанционно по електронен път в изборите и референдумите, защото няма гаранции за опазване на тайната на вота".

ИК,  Емил Иванов.

Мотиви: "Не подкрепяме въвеждането на възможност за гласуване и дистанционно по електронен път в изборите и референдумите, защото няма как да се гарантира тайната на вота и ще се предоставят нови възможности за изборната търговия на гласове".

 

ПОЛИТИЧЕСКИ ПАРТИИ (ПП) И КОАЛИЦИИ (К),  АГИТИРАЩИ С "НЕ"

ПП Атака.

Мотиви: "С въвеждането на електронно гласуване се противоречи на Конституцията на Република България, в частност чл. 10, където е регламентирано, че гласуването се извършва тайно, което като опасение е отразено и в Конституционно дело № 4 от 2011 г. Самото въвеждане на електронно гласуване създава предпоставки за манипулиране и контролиране на вота".

ПП Движение за радикална промяна Българската пролет на Велизар Енчев.

Мотиви: "Няма никакви гаранции, че електронното гласуване ще направи невъзможно масовото купуване на гласове както в ромските квартали, така и в местата, където винаги има контролиран и корпоративен вот".

ПП Движение Напред България.

Мотиви: "При електронното гласуване един от поводите за притеснение е, че нивото на компютърна грамотност на българите далеч не е сравнимо с това в останалите държави от Европейския съюз. В изследване от 2012 г. на хората на възраст 16 - 74 г. Евростат класира България на предпоследно място, като 45 % от българите не са ползвали компютър през живота си, а 41 % твърдят, че уменията им се простират до местене или копиране на папка. Поради тази причина освен увеличение на емигрантския вот, то не би допринесло за съществено по-висока избирателна активност."

ПП Движение Европейска интеграция.

Мотиви: "Въпреки промяната в начина на гласуване, основните принципи за осъществяване на гласуването трябва да си останат осигуряване на един глас за всеки избирател, запазване тайната на вота, точност при гласуване, сигурност на системата и предотвратяване на измами. Чрез упражняване на дистанционно гласуване по електронен път съществува огромен риск за погазване на тези принципи. Аргументите ни против този вид гласуване са разделени в три основни категории: проблеми с технологията, възможности за измами и защита на избирателите и техния вот".

ПП Партия на българските жени.

Мотиви: "Електронното гласуване дава възможност за манипулации, електронни измами и контролиране на вота от различни лобита, включително и от подземния свят".