Европейският парламент и Съветът на ЕС постигнаха споразумение за европейски правила, с които да се определя минимална работна заплата, както е заложено в националните законодателства или в колективните договори.

Новото законодателство ще важи за всички работещи в ЕС, които имат договор за наемане на работа.

Страните членки ще трябва да направят оценка дали минималните им заплати в момента могат да осигурят приличен стандарт на живот. Предвид ще бъдат взети социално-икономическите условия, покупателната способност или нивата на дългосрочната национална производителност или развитие. За целта те биха могли да създадат потребителска кошница със стоки и услуги на реални цени, както и да приложат международно използвани стойности като 60 на сто от брутната средна заплата.

Държавите от ЕС, в които по-малко от 80% от работната сила е защитена от колективното договаряне, ще  трябва да изготвят план за действие, за да повишат постепенно този процент. За да изработят най-добрата стратегия, те ще трябва да включат социалните партньори и да информират Комисията за предприетите мерки, както и да направят плана си публичен.

Също така държавите ще бъдат задължени да въведат система, която да включва надеждно наблюдение, контрол и инспекции на място, за да се гарантира съвместимостта и справянето със злоупотреби като допълнително договаряне, фалшиво самонаемане, неотбелязано допълнително работно време или нарастване на интензивността на работата. Националните власти ще трябва да гарантират възможността правата на работещите да бъдат възстановени в случай на тяхното нарушаване.  

За да влезе в сила, споразумението трябва да бъде одобрено от Комисията по заетост и социални въпроси на Европейския парламент, след което да се гласува в пленарна зала. Последна стъпка е одобрение от Съвета на ЕС.