“Демократична България” отново е единствената политическа формация от потенциалните участници в следващото Народно събрание, която няма в листите си сътрудници на бившата Държавна сигурност. Това показват резултатите от проверка на Комисията по досиетата преди парламентарните избори на 11 ноември.
Коалицията е възприела за свое вътрешно правило кандидатите да декларират, че нямат принадлежност към комунистическите тайни служби.
Темата за лустрацията е застъпена и в програмата на “Демократична България”. Наред с въвеждане на задължителни и системни проверки за интегритет на хората на висши публични длъжности, формацията предвижда и разсекретяване на всички разработки на МВР и ДАНС с изтекъл гриф към 2020 г. Това според Обединението е възможността за осветяване на задкулисието на прехода.
“Демократична България” предвижда и в Конституцията да бъде заложена забрана за хората с принадлежност към бившата ДС да заема публични длъжности. Предивжда се и специален закон, с който да се уредят конкретните основания за лустрация.
Обединението предвижда и проверките за принадлежност към комунистическите тайни служби да обхваща ръководните публични длъжности в Министерския съвет, МВР, Министерството на отбраната, МВнР, службите за сигурност, Министерството на правосъдието, ВСС и органите на съдебната власт – съдилища, прокуратура и следствие от окръжно и по-високо ниво, както и Конституционния съд.
Цели се и проверки да има и по отношение на независимите контролни и регулаторни органи – Комисия за защита от дискриминация, омбудсман, Комисия за защита на конкуренцията, Комисия за финансов надзор, Комисия за защита на личните данни, СЕМ.
КУПУВАНЕТО И ПРОДАВАНЕТО НА ГЛАСОВЕ Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ
Още по темата
- "Работим в интерес на хората". Новата власт продължава да говори като старата
- Радан Кънев: Има опасност ЕС да не споделя чувствителна информация с наши представители
- Шампиони по обещания: ДПС-НН води с огромна преднина, ДБ е най-пестелива
- ПП и ДБ ще изчезнат, хора няма да преживеят зимата без газ от Русия. Прогнозите на Антон Кутев