Опитът на мажоритарния собственик на БТК Цветан Василев да овладее мултиплексите удря на камък.

Схемата, при която БТК трябваше да купи "НУРТС-България" срещу депозираните си средства в КТБ, които са над 140 милиона лева, може и да не се реализира. Това показва решение на Комисията за защита на конкуренцията, с което се възлага "задълбочено проучване" на последствията от евентуалната сделка.

Тази процедура се стартира по силата на чл. 83 от Закона за защита на конкуренцията. Текстът му гласи:

Задълбочено проучване на концентрацията се извършва, когато в резултат на оценката, извършена при ускореното проучване, комисията установи, че концентрацията поражда сериозни съмнения, че в резултат на осъществяването ѝ ще се създаде или засили съществуващо господстващо положение и ефективната конкуренция на съответния пазар ще бъде значително възпрепятствана.

Според ал. 2 на същия член от закона в 30-дневен срок от публикацията в електронния регистър на решението за започване на задълбочено проучване всяко заинтересовано лице може да представи информация или становище относно ефекта на концентрацията върху конкуренцията на съответния пазар.

От КЗК съобщават, че след анализ на пазарите, върху които сделката ще окаже въздействие (разпространение на радио- и телевизионен сигнал и „колокация“), са стигнали до следните изводи:

Обединеното предприятие ще оперира едновременно на два съседни продуктови пазара - този на наземно цифрово разпространение на ТВ програми и разпространението им чрез платените платформи – сателит и  Internet Protocol.

Участието на групата БТК на двата продуктови пазара би създало конкурентни предимства след сделката пред останалите доставчици на платена телевизия, като например при договаряне на цената за предоставяне на правото за разпространение на програмите (авторските права) с доставчиците на медийно съдържание.

Относно пазара на колокация се установи, че участниците в концентрацията имат много добре развита инфраструктура, като част от нея може да се определи като такава със стратегическо значение. Мрежите на обединената след концентрацията група могат да се използват и се  използват от оператори на електронни съобщителни услуги, за да изпълняват своите задължения съгласно издадените им лицензии/разрешения. За част от тези оператори не е налице възможност да дублират тази инфраструктура, тъй като изграждането на собствени обекти в редица „ключови места" би било практически невъзможно и/или икономически нецелесъобразно, предвид необходимите значителни инвестиции. Ето защо КЗК счита, че при евентуално ограничаване на достъпа до тази инфраструктура (или необосновано прекратяване на договорните отношения) от техния конкурент БТК ЕАД, такова едно поведение би затруднило сериозно тяхната дейност и би повлияло на качеството и цената на предоставяните от тях услуги. Анкетираните от КЗК участници на разглежданите пазари също потвърдиха опасенията на КЗК в тази насока.

В резултат на изложените обстоятелства Комисията счита, че започването на задълбочено проучване е необходимо за пълното и всеобхватно проучване на пазарната ситуация. Това ще позволи на КЗК да даде точна и пълна оценка за ефекта, който ще породи оценяваната концентрация на разглежданите пазари и бариерите за навлизане на тях. Извършването на пазарен анализ в детайли  ще спомогне да се очертаят с по-голяма конкретика съществуващите отношения на разглежданите пазари, както и да бъде установено дали поради значителни преимущества за потребителите сделката следва да бъде разрешена безусловно. При възникване на необходимост и в съответствие с правомощията на КЗК би могло да се предвиди и мярка, съобразно установения в хода на задълбоченото проучване потенциален риск.

БТК поиска да купи мултиплексите на 5 септември.

Официално "НУРТС България" се притежава от офшорки. Това са дубайската "Блусат партнъртс" и кипърската "Манселорд лимитид". В многобройни медийни публикации тези компании се свързват с банкера Цветан Василев, който е основен акционер и в БТК.