Ще започнем първо с политическия документ, трябва да има разговори, съгласие и черно на бяло подписи какво ще се прави. След това отваряме разговора за министри и премиер. Нека всеки да си каже мнението, може всеки да предложи и в един спокоен и разумен разговор заедно да решим.

Това заяви в "Денят започва" по БНТ лидерката на БСП Корнелия Нинова.

Днес левицата ще получи от президента Румен Радев третия, последен възможен мандат за съставяне на правителство в рамките на 46-ото Народно събрание.

Нинова отбеляза, че първоначално възнамеряват да започнат разговори поотделно с партиите, след което ще организират четиристранна среща с участието на партийните лидери.

"Целта е да се опитаме да намерим общото и да се изгладят различията между тях, които се появиха в първия тур преговори с първия мандат. В политическия документ, който дори ИТН подписаха накрая, постигнахме съгласие по отношение на това какво да се прави и кога да се направи, и след това те влязоха в противоречие за състава на Министерския съвет и на министрите. За нас е важно първо политиките и след това персоналният състав, който трябва да изпълнява тези политики", каза Нинова.

Тя подчерта, че трябва да се състави редовен кабинет заради тежките кризи, които ни чакат.

"Различията са техните противоречия, нашата роля в момента е на медиатор, на партия мандатоносител, която трябва да тушира тези противоречия и да намерим общ език. Затова и вчера казахме, че няма да предложим готов Министерски съвет и министър-председател, защото това миналия път е довело до противоречия между партиите на протеста. Ние запазихме добър тон, диалогичност, можем да говорим с всички в момента, така че ще опитаме, длъжни сме да опитаме", коментира Нинова.

На въпрос говори ли си с лидера на "Има такъв народ" тя отговори, че наскоро са разговаряли за съставяне на правителство. По думите ѝ позицията на Слави Трифонов е много важна за БСП, защото ИТН е първа политическа сила и без нея не може да има стабилен кабинет.

Нинова беше категорична, че трябва да се промени моделът на досегашното управление - трябва лидерите да надскочат себе си и партиите да се отворят към безспорните приоритети.