Над 7 млн. лв. са платени авансово за изграждането на нова детска национална болница, без да е ясно за какво са отишли тези средства.

Проверки на процедурите по купуване на предпазни средства, респиратори, медикаменти по време на пандемията.

Закупени неокомплектовани респиратори и лекарства на цени над пазарните, които ще трябва да бъдат бракувани.

Стартиране на процедура по изграждане на система за спешна помощ с използване на въздушен транспорт, като закупуването на хеликоптери и всичко необходимо за функционирането на системата ще се финансира от Плана за възстановяване и развитие.

Проверки в УМБАЛ „Александровска“, УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, държавното дружество „Бул Био“, специализирани болници за рехабилитация, както и проверка по сигнали в УМБАЛ „Лозенец“, довели до смяната на ръководствата на две от болниците.

Това са някои от акцентите в резюмето на отчета на здравния министър Стойчо Кацаров за свършеното за един месец от началото на работата на служебното правителство на 11 май.

"Авансово са изплатени 7, 696 милиона лева. Отчетени са разходи за възнаграждения и осигуровки от 160 хиляди лева, външни услуги за 17 хиляди лева и 20 хиляди лева за банкови такси и комисионни. Не е издавано разрешение за строеж, не е изготвен инвестиционен проект, не е одобряван комплексен проект.

В Министерството на здравеопазването бе проведена среща с всички заинтересовани страни, организации и ведомства, ангажирани със строежа на национална детска болница. Извършен е анализ на дейността на дружеството през последната година. Констатира се, че за една година не е направено нищо за изграждането ѝ, въпреки че са платени авансово над 7 милиона лева", се казва по отношение на детската болница.

 
Сред другите акценти освен представените от Кацаров на прескоференцията, която кабинетът даде във вторник за дейността си, в резюмето се посочва и продължаваща проверка за "начина на провеждане на процедурите по закупуване на лични предпазни средства, респиратори и лекарства за  периода на извънредната епидемична обстановка от 13 май 2020 г. досега".
 

"Предварителните резултати сочат, че голяма част от процедурите са провеждани непрозрачно, като по неясен начин са получавани оферти от български и чуждестранни фирми.

Липсват съгласувателни подписи от дирекциите в здравното министерство, както и данни за подготвянето на спецификации с изисквания към закупуваните продукти. Докладите са внасяни в Министерски съвет с решение за сключване на договори с конкретни фирми, след което същите са сключвани отново без необходимите съгласувателни процедури.

В резултат на това, част от закупените респиратори и лекарства, като някои като хидроксихлорохин (купен на цена повече от два пъти над пазарната), са останали неизползваеми и може да бъдат бракувани.

Закупени са без обществена поръчка ненужно голям брой респиратори на цени, надвишаващи пазарните, част от които са доставени неокомплектовани и без гаранция за употреба. Проверката продължава", пише в отчета.

Ето и цялото резюме на отчета на свършеното от здравното министерство за един месец:

Продължителността на живота у нас е най-малка от всички в ЕС, а детската смъртност е сред най-високите. Пациентите доплащат от джоба си почти половината от стойността на оказаната им медицинска помощ. Ние сме втората страна с най-малък брой медицински сестри. Налице са тежки регионални диспропорции в предлагането на медицинска помощ и несправедливо разпределение на средствата между отделните медицински специалности.  

Завършихме 2019 година на първо място в света по смъртност с коефициент на обща смъртност – 15.5. За 2020 година този коефициент е 17.8, а за първите 5 месеца на 2021 година надмина 21. Леталитетът от COVID-19 у нас е два пъти по-висок от средния в ЕС. По брой поставени ваксини сме последни в ЕС.

От 1 януари до 11 май лекарите пътуваха до РЗИ (някои над 100 км), за да получат ваксини за своите пациенти. За периода в страната са поставени 960 хиляди ваксини. 
Ние осигурихме доставката на ваксини до всяка община и логистичен център в страната. От 11 май досега са поставени 600 хиляди ваксини.

До 11 май възрастните хора и хората с тежки болести не бяха приоритет на ваксинационния план. Това е една от причините за високата смъртност, регистрирана от началото на годината. Дори хората, настанени в домове за възрастни, са ваксинирани само наполовина.
Дадохме приоритет на имунизацията на възрастните хора и тези с тежки хронични заболявания. Сформираха се мобилни екипи за имунизиране на трудноподвижните хора и жителите на отдалечените и труднодостъпни населени места. За периода 11.05.2021-10.06.2021 са поставени ваксини на 427 816 души над 60-годишна възраст. За времето от 1 януари до 11 май са били поставени ваксини на 454 352 души над 60-годишна възраст. 

Скандалите около закупуването на ваксините, хаотичните решения по управлението на кризата, в това число и на ваксинациите, позволиха в страната да се създаде негативна нагласа срещу ваксинациите.
Стартирахме информационна кампания за популяризиране на ползите от ваксинацията срещу коронавирусната инфекция; проведохме срещи за сътрудничество с общини, НСОРБ представителите на СЗО в България; Представителството на ЕК, БЧК, БЛС, НСОПЛ, директорите на областните болници в страната, АРФАРМ, БАТЕЛ, БГФА, БЗС, НСОПЛБ, НСЧБ, ББА и др.

Заварихме над 5000 души с погрешно издадени сертификати. Липсваше дори оперативна процедура за поправянето им. Сертификатът можеше да се получи само от лица, имащи електронен подпис
Създадохме процедура за отстраняване на грешки във вече издадени сертификати. Организирахме издаването на електронен сертификат за ваксинирани, тествани и преболедували (зелен сертификат), като България стана една от първите страни в ЕС, която го валидира и българските граждани, които са ваксинирани, могат да пътуват с него без ограничения след 1 юни. Създадохме възможност за изтегляне на зеления сертификат без да е необходимо гражданите да притежават КЕП или да посещават ваксинационен център.

Актуализирахме противоепидемичните мерки в синхрон с показателите за разпространението на заболяването в страната. Създадохме гъвкави процедури за влизане в страната, както и облекчени процедури на реципрочна основа с други страни - Румъния.

Премахнахме ограниченията пред присъственото обучение на учениците и студентите.

Намалихме ограниченията при посещения на спортни мероприятия. Премахнахме изискването за ПСР изследване на деца до 6-годишна възраст при влизането им в страната.

В процес на въвеждане сме на единен национален КОЛ център, към който гражданите ще могат да отправят запитванията си за ваксинацията, противоепидемичните мерки, др.

Медико-статистическата информация не е събирана систематично и има големи празноти. Нямаме дори приблизителна оценка на броя на българите, които вече са се срещали с вируса. По брой на проведените тестове за COVID-19 сме на последно място в ЕС, а леталитетът е два пъти по-голям от средния в ЕС.
Извършваме кръстосан анализ на данните за броя на българските граждани, които вече са се срещали със SARS-CoV-2, за да имаме точна прогноза кога страната ни би могла да постигне колективен имунитет (преболедували, имунизирани, срещнали се с вируса).

Със заповед на министъра на здравеопазването е възложено на НЦОЗА извършване на пълен анализ на действията по управление на кризата с COVID-19, анализ на извънредната смъртност и дейността на лечебните заведения.

Страната ни нямаше досега единен протокол за поведение при заразяване със  SARS-CoV-2, което също е сред причините за високата смъртност.
Създадохме работна група с представители от 17 експертни медицински съвета за изготвяне на Единен национален протокол за диагностика, амбулаторно и болнично лечение на пациенти с COVID-19. Основата на протокола вече е готова и ще бъде публикуван до края на месец юни.

Заявихме участие в общоевропейската процедура за осигуряване на ваксини срещу COVID-19 за следващите две години – 2022/23. Стартирахме и процедура за получаване на съгласие от ЕК и производителите на ваксини за даряване на определени количества от тях на страни от Западните Балкани и Източна Европа, ако потребностите на страната ни са задоволени
Наследихме План за възстановяване и устойчивост, в който повече от половината средства бяха насочени към поставяне на топлоизолации и строителни дейности.
В изключително кратките срокове, които остават за внасянето на плана в ЕК, написахме изцяло нов План за възстановяване и устойчивост в сферата на здравеопазването.

Вместо поставяне на стиропор, фокусът ще се насочи към дигитализация в здравеопазването, телемедицина, въвеждане на иновации и нови технологии,

Ще се изградят мрежа от центрове за лечение на мозъчно-съдова болест и център за обучение на специалисти.

Стартира процедура по изграждане на система за спешна помощ с използване на въздушен транспорт, като закупуването на хеликоптери и всичко необходимо за функционирането на системата ще се финансира от Плана за възстановяване и развитие.

Заварихме проект за изграждане на капацитет на болниците за посрещане на пандемия в почти насипно състояние, без ясни критерии и напълно непрозрачни процедури за подбор на кандидати. Проектът е по Оперативна програма „Региони в растеж“, срокът е бил удължаван два пъти и изтича в края на този месец.
Преработихме изцяло критериите за финансиране на проекта. Включихме всички болници (според одобреното вече от ЕК задание само държавни и общински) в страната, които са лекували болни с COVID-19, публикувахме критериите и изпратихме писма на всички заинтересовани страни .

Публикувани за обществено обсъждане са промени в над 20 съществуващи медицински стандарта, с цел намаляване на административната тежест и създаване на повече възможности за увеличаване на възнагражденията на лекари, медицински сестри и друг персонал на лечебните заведения.
Заварихме лошо организирана система за специализация на лекарите, която в много случаи поставя младите специалисти в крайно неблагоприятна ситуация по време на обучението. 
Стартирахме работа по изменение на две наредби, свързани с акредитацията на лечебните заведения и специализацията на младите лекари с цел подобряване на условията, реда, организацията и възнагражденията им.

Направена е спешна промяна в Наредба №4, която да даде възможност на лекарите да изписват и на хартиени рецепти, когато лекарствата не се заплащат от НЗОК. От 1 юни беше въведено изцяло електронно изписване на лекарства, които са напълно или частично платени от НЗОК.
Предприети са действия рецептурните книжки и протоколите за предписване на скъпоструващи лекарства да преминат напълно в електронен вариант от 1 юли

Пациентите не са в центъра на здравната система, правата ни като осигурени лица не са добре защитени. Ние доплащаме от джоба си близо 50% от медицинската помощ.
След проведена среща с широк кръг от представители на пациентски организации е изготвен проект за изменение в Устройствения правилник на МЗ, в който се предвижда създаване на дирекция за правата на пациента, която да работи по формирането на национални политики.

Извършен е анализ на годишните отчети за дейността и на годишните финансови отчети на почти всички държавни болници и са идентифицирани проблемните от тях. В тази връзка и във връзка с други сигнали за нарушения са проведени проверки в УМБАЛ „Александровска“, УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, държавното дружество „Бул Био“, специализирани болници за рехабилитация, както и проверка по сигнали в УМБАЛ „Лозенец“. Предприети са действия за смяна на ръководствата на болниците „Александровска“ и „Лозенец“, като във втората са констатирани тежки нарушения, свързани с извършени трансплантации. Нарушенията са били прикрити от МЗ и служби за сигурност.

Извършва се проверка на начина на провеждане на процедурите по закупуване на лични предпазни средства, респиратори и лекарства за  периода на извънредната епидемична обстановка от 13 май 2020 г. досега. Предварителните резултати сочат, че голяма част от процедурите са провеждани непрозрачно, като по неясен начин са получавани оферти от български и чуждестранни фирми. Липсват съгласувателни подписи от дирекциите в здравното министерство, както и данни за подготвянето на спецификации с изисквания към закупуваните продукти. Докладите са внасяни в Министерски съвет с решение за сключване на договори с конкретни фирми, след което същите са сключвани отново без необходимите съгласувателни процедури.
В резултат на това, част от закупените респиратори и лекарства, като някои като хидроксихлорохин (купен на цена повече от два пъти над пазарната), са останали неизползваеми и може да бъдат бракувани. Закупени са без обществена поръчка ненужно голям брой респиратори на цени, надвишаващи пазарните, част от които са доставени неокомплектовани и без гаранция за употреба. Проверката продължава.

Направен е анализ на състоянието на изпълнението на бюджета на Министерството на здравеопазването и наличните средства за плащане. Установено е, че бюджетът за плащания на лекарите и лечебните заведения във връзка с извънредната епидемична обстановка е бил планиран до средата на месец май от предишното правителство. То отказа да внесе в Народното събрание искане за актуализация на държавния бюджет. Парите са изплащани до този момент без пряка връзка с количеството и качеството на свършената работа по диагностика и лечение на болни с COVID-19, като има множество сигнали за получаване на средства от хора, нямащи нищо общо с лечението.
Сегашното правителство е поставено пред свършен факт  - без бюджетни средства за заплащане на работещите на първа линия в РЗИ, спешна помощ и лечебните заведения.

Разработили сме няколко варианта на промяна в методиката за заплащане на лекарите, които действително са на първа линия. Конкретният модел ще бъде приложен след съгласуване с БЛС и НЗОК.

Министърът на здравеопазването постигна съгласие с ръководствата на НЗОК и БЛС за започване на преговори за изменение на НРД, в които приоритетно да се разгледат въпросите с лимитите на лечебните заведения, промяна в цените на клиничните пътеки, увеличаването на финансирането и отговорностите на лечебните заведения за извънболнична медицинска помощ и други. 

През 2012 година правителството на САЩ е дарило на правителството на България нов циклотрон на стойност няколко милиона долара. Предоставен е на БАН и до сега стои неизползван, на фона на растящите нужди от продукти за диагностика на онкологични заболявания. Предприехме действия за изясняване на състоянието и възможностите за пускането му в експлоатация възможно най-скоро.

Предприети са действия за прехвърляне на свободни щатни бройки, които да бъдат използвани за увеличаване на капацитета на здравния контрол на граничните контролно-пропускателни пунктове, както и оборудването им с необходимите устройства – четци за зелени сертификати, за да се посрещне очакваното нарастване на потока от преминаващи граждани през летния туристически сезон.   

Министерството на здравеопазването взе решение за предоставяне на сграда и средства за ремонт за нуждите на областния център за психично здраве в София, което да позволи до началото на зимата болните с психични разстройства, настанени сега в бараки, да бъдат преместени в реновираната сграда.

През миналата година МЗ е провело обществена поръчка за изграждане на нова детска болница в София, спечелена от ГБС. Впоследствие МЗ се оттеглило като възложител и прехвърлило правата си на нарочно създадено дружество със записан капитал от 100 милиона лева. Авансово за изплатени 7, 696 милиона лева. Отчетени са разходи за възнаграждения и осигуровки от 160 хиляди лева, външни услуги за 17 хиляди лева и 20 хиляди лева за банкови такси и комисионни. Не е издавано разрешение за строеж, не е изготвен инвестиционен проект, не е одобряван комплексен проект. В Министерството на здравеопазването бе проведена среща с всички заинтересовани страни, организации и ведомства, ангажирани със строежа на национална детска болница. Извършен е анализ на дейността на дружеството през последната година. Констатира се, че за една година не е направено нищо за изграждането ѝ, въпреки че са платени авансово над 7 милиона лева. Окончателно решение по проблема ще се вземе след приключване на процедурите, свързани с издаване на строително разрешение.