В рамките на правомощията си за всякакъв вид надзор за законност Върховната административна прокуратура е сезирала министрите на околната среда и водите, на вътрешните работи и на енергетиката да извършат незабавни проверки - дали е възможно незаконен добив на инертни материали от коритата на реките да е довел до разливите им.

"Във ВАП е образувана преписка въз основа на информация в медиите, в която са изложени доводи за връзка между незаконния добив на строителни материали и наводненията в части от Южна България (по поречието на реките Струма и Места)", пишат от обвинението.

Оттам изреждат множеството закони, които е възможно да са нарушени.

"Направените констатации, предприетите конкретни мерки и действия за отстраняване на закононарушенията и последиците от тях, както и санкциониране на виновните лица, вкл. постановени административни актове трябва да се отразят в обобщен доклад до ВАП в кратък срок. В него да се посочат и евентуални случаи на данни за извършени престъпления", разпореждат прокурорите.

Ето и цялото съобщение на държавното обвинение:

ВАП сезира МОСВ, МЕ и МВР да проверят незабавно дали незаконен добив на инертни материали от реките е довел до разливите им

Върховна административна прокуратура (ВАП) сезира министъра на околната среда и водите, министъра на вътрешните работи и министъра на енергетиката да извършат незабавни проверки, чрез които да се установи дали е възможно незаконен добив на инертни материали (наносни отложения и строителни материали) от коритата на реките да са довели до разливите им. Компетентните органи трябва да направят и анализ на обстановката в страната, поради продължаващите обилни валежи.

Във ВАП е образувана преписка въз основа на информация в медиите, в която са изложени доводи за връзка между незаконния добив на строителни материали и наводненията в части от Южна България (по поречието на реките Струма и Места).

Министерство на околната среда и водите (МОСВ), Министерство на вътрешните работи (МВР) и Министерство на енергетиката (МЕ) следва да извършат съвместна проверка, която да установи наличие на нарушения на забраната по чл. 118ж, ал. 2 от Закона за водите (ЗВ) и нарушения по чл. 93, ал. 2 от Закон за подземните богатства (ЗПБ) в случилите се наводнения при разливите на р. Струма и р. Места, а и другаде, като предпоставка за настъпилото бедствие. Трябва да се прецени необходимостта от извършване на проверки за наличието на посочените нарушения и на други места на територията на страната, с цел предотвратяване на наводнения.

Министърът на вътрешните работи следва да предприеме незабавни мерки в съответствие с правомощията си по чл. 54 от Закона за защита при бедствия (ЗЗБ).

Направените констатации, предприетите конкретни мерки и действия за отстраняване на закононарушенията и последиците от тях, както и санкциониране на виновните лица, вкл. постановени административни актове трябва да се отразят в обобщен доклад до ВАП в кратък срок. В него да се посочат и евентуални случаи на данни за извършени престъпления, респ. изпращане на съответните прокуратури или органи на МВР.