Премиерът Бойко Борисов е успял да се държи адекватно по време на проестите, които му искаха оставката, като е оставил протестиращите да се "налудуват". Това каза социалният антрополог Харалан Александров пред бТВ. Според него правителството е влязло в ролята да бъде "мразено" и се е справило с "хладноръвие".

"Това, което открихме е, че една от новите функции на правителството е да бъде мразено. Бих казал, че управлението се справи много прилично с тази роля. То понесе огромни удари и атаки, запази хладнокръвие, продължи да функционира в разгара на т. нар. народни въстания", каза Алескандров.

И допълни:

"Един от големите успехи е, че Борисов даде вярна интерпретация на това, което се случва – той успя да се държи с хората, които му искаха оставката, хвърляха яйца, заплашваха и т.н., точно като с деца, които са се развилнели и трябва да бъдат оставени да се налудуват. И това се оказва вярна интерпретация, защото голяма част от тези хора се успокоиха, а някои от тях, които познавам лично, са леко засрамени от непристойните и в някакъв смисъл некрасиви жестове, на които се отдадоха".

Според политолога Димитър Ганев излизаме от 2020 г. с добри новини. Той смята, че правителството заслужава похвала за справянето с епидемията.

"Приключихме с втората вълна в България. Данните, които виждаме в първите дни, са особено оптимистични. Трябва да похвалим властите, защото нашите съседи, като Гърция например, не могат да се похвалят със същото. Напротив - затягат мерките", изтъкна Ганев.

И допълни:

"Втората добра новина е, че с добра организация една държава като Израел успя да ваксинира 1 млн. души само в рамките на няколко седмици и е дала заявка, че до края на февруари ще успее да ваксинира над 80% от населението".

Според Александорв и Ганев 2020 г. е била година на амплитудите. А двете събития, които белязаха политическия хоризонт в страната, са кризата с коронавируса и избухналите протести срещу правителството. Те отбелязаха, че в началото на пандемията нивата на доверие към правителството са се покачили рязко, но след няколко месеца в разгара на протестите, отново са спаднали.