"Винаги съм считал, че на масата на преговорите може да се намерят решения. Сегашните и следващите поколения няма да простят нито на България, нито на Република Северна Македония това, че не сме намерили компромис, който да даде перспектива".

Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на срещата си по-рано днес със специалния пратеник на правителството на Република Северна Македония за България Владо Бучковски, съобщиха от пресслужбата на кабинета.

За да бъде намерено устойчиво и дълготрайно решение на оставащите отворени въпроси в двустранните отношения, според премиера е необходим прагматичен, откровен и добронамерен подход, изразяващ се в конкретни действия. Министър-председателят Бойко Борисов е изтъкнал, че за отношенията на взаимно доверие е важно връщането към стриктно и необратимо изпълнение на всички поети ангажименти от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, подписан през 2017 г.

"България винаги е изповядвала евроатлантическите ценности, затова и по време на нашето председателство на Съвета на ЕС поставихме темата за европейската перспектива на Западни Балкани на първо място", е посочил премиерът Борисов.

Министър-председателят е бил категоричен, че България до този момент е положила всички усилия страните от Западните Балкани да бъдат приобщени към НАТО и ЕС. В този контекст Борисов е припомнил, че именно в резултат на подкрепата на България за европейското бъдеще на Република Северна Македония бе подписан Договорът за приятелство, добросъседство и сътрудничество.

"Европа трябва да остане на своите основни ценности, европейски ценности, а именно да подхранва всички идентичности на европейския континент, тук ние подхранваме цялата европейска идентичност, задължението на Европа е да подхранва нашата македонска идентичност".

Това заяви премиерът на Северна Македония Зоран Заев в ефира на "Утрински брифинг" по "Слободна ТВ", цитиран от бТВ.

Той подчерта, че оптимизмът се възпитава непрекъснато поради необходимостта от създаване на политики за насърчаване на приятелството в региона.

"В обръщението си към нацията казах, че сме строители, изграждаме приятелство, не причиняваме вреда на региона, нямаме претенции, ние сме мирен народ, политиката на страната ни е наистина европейска, ние преподаваме красиви европейски уроци оттук, от кандидатстващите Западни Балкани , което липсва на съвременния Европейски съюз, в контекста на дебата за бюджета, за Полша, Унгария и други теми", каза Заев.

Македонският премиер отбеляза, че в миналото страната е направила всичко в рамките на допустимото ниво и че ще продължи по този път, 

"По отношение на намирането на решения, разговаряхме с България за това, че впрочем и България коментира, че няма необходима динамика в реализирането на Договора за приятелство. Направихме план за действие, създадохме динамика как това да бъде решено, предложихме определени клаузи под формата на меморандум, изявление, декларация, протокол, за да можем да засилим всички тези аспекти. И сме отворени, и готови. И всичко това не е отхвърлено, всъщност е приемливо, тук са предвидени действия в частта за предотвратяване на речта на омразата, частта от изпълнението на Комисията в частта от учебниците в България и Северна Македония, върху разкази, които изграждат приятелство чрез исторически герои", каза Заев.

Премиерът отбеляза, че Северна Македония продължава да следва европейския път, но добави, че Европа не може да позволи да има глава 35 в преговорния процес.

"Губеща е България, губеща също е Северна Македония, но най-големият губещ е Европейският съюз, защото той беше поръсен с пепел”, каза Заев, като изрази благодарност към 26-те държави членки, които са обединени в подкрепата си за страната му и Германия, която като настоящ председател беше изцяло насочена в тази посока.

Заев подчерта, че като премиер се чувства длъжен да направи първите стъпки в опита за сдобряване и за уталожване на антагонизма между двете страни.

"Едно нещо е добре - през тези месеци научихме малко повече един за друг - ние македонците за българите и обратно. Това трябва да се използва в положителен аспект. Вчера се обърнах много открито, защото все още има антагонизъм, който не е функция на приятелството, което искрено искаме да изградим и Македония,  и България. При такива обстоятелства казвам това, което мисли нашият народ. Израснал съм с нашия народ, това е моят код за самоличност, така се определят нещата в страната", каза премиерът Заев.

И допълни:

"България признава наличието на македонска нация и идентичност в съвремието, но казва "Дайте да се върнем в миналото", а миналото на моята идентичност е правото ми на самоопределение, затова не е типично да иска друга държава да ви напише вашата история, това не нито европейско, нито приятелско".

Премиерът на Северна Македония коментира и изпълнението на Преспанския договор с Гърция, което по думите му "върви с много добра динамика".

Междувременно евродепутатите от ГЕРБ. СДС и ВМРО оповестиха обща позиция по темата. Ето какво се казва в нея:

Ние, долуподписаните български представители от ГЕРБ/ЕНП, СДС/ЕНП и ВМРО/ЕКР в Европейския парламент, заставаме твърдо зад европейската интеграция на страните от Западните Балкани, включително интеграцията на Република Северна Македония като пълноправен член на Европейския съюз. Убедени сме, че присъединяването към ЕС е най-ефективният инструмент за преодоляване на разделението от миналото и историческо помирение. 

Ние винаги сме подкрепяли и продължаваме да подкрепяме европейското бъдеще на нашите най-близки съседи от Република Северна Македония. В заключенията на Съвета на ЕС относно разширяването от март тази година се припомня, че е важно да се постигнат осезаеми резултати и да се прилага добросъвестно Договорът за добросъседски отношения с България.   

За съжаление, въпреки нашите постоянни призиви, не виждаме напредък в изпълнението на това основополагащо споразумение. България изпълнява своите задължения и ангажименти, но в същото време виждаме систематично нарушаване на договора от страна на Република Северна Македония.

Един от многобройните примери са последните изказвания на министър-председателя Зоран Заев, който интерпретира общата история като "преплетена" и "мултиперспективна" в явно противоречие с разпоредбите на двустранното споразумение.  Призоваваме Република Северна Македония да навакса забавянето, за да могат преговорите да започнат в най-скоро време. 

В основата на създаването на ЕС е идеята за преодоляване на враждата и противопоставянето между европейските държави. Пропагандата от миналото трябва да бъде прекратена, за да се открие път за обективното и основаващо се на научни доказателства преподаване на историята на младите поколения, както е записано в договора между двете страни. Съвременните реалности са факт, но те не могат да бъдат аргумент за продължаване на фалшификацията на историята и омразата към съседите. Историята трябва да ни обединява, а не да ни разделя. Нашата подадена ръка остава в името на общото ни европейско бъдеще и просперитета на нашите граждани.