Ръководството на прокуратурата е готово да представи експертни предложения, които "чрез изменения в НК и НПК биха довели до подобряване на кадровия капацитет и до разширяване на правомощията по разследване на дела от НСлС и от следствените отдели в страната".

Това съобщават от пресцентъра на държавното обвинение, след като днес главният прокурор Иван Гешев и двама от заместниците му участваха в работно съвещание на следствието.

"Най-добрите ми години са минали по времето, когато бях следовател. Тогава следствието изглеждаше и работеше по различен начин. Това, че то се намира сега в друга кондиция, не е резултат от работата на следователите, а е в резултат на дългогодишните законодателни експерименти“, каза още Гешев.

Клуб Z припомня, че при поемането на поста шеф на НСлС през 2017 г. Борислав Сарафов разкри, че има дела, при които натоварването е 0.33, т.е. трима следователи една година работят по едно разследване - всичко на всичко.

Днес Гешев отново засегна болната тема, посочвана от много от критиците на прокуратурата, като "подчерта, че мястото на следствието като част от прокуратурата е в съдебната власт, като призова колегите си да бъдат още по-мотивирани в работата и отстояване на своята независимост".

Ето и пълното съобщение едно към едно:

Днес, 9.09.2020 г., главният прокурор на Република България Иван Гешев участва в работно съвещание на следователи от  Националната следствена служба (НСлС), от следствените отдели към окръжните прокуратури, както и към Софийската градска прокуратура и Специализираната прокуратура. 

В съвещанието участваха още зам. главният прокурор и директор на НСлС Борислав Сарафов, зам. главният прокурор при Върховната касационна прокуратура Пламена Цветанова и председателят на Камарата на следователите Петко Петков.

„Моята цел е да възстановим престижа и достойнството на професията следовател. Най-добрите ми години са минали по времето, когато бях следовател“, обърна се към десетките участници в съвещанието Иван Гешев. „Тогава следствието изглеждаше и работеше по различен начин. Това, че то се намира сега в друга кондиция, не е резултат от работата на следователите, а е в резултат на дългогодишните законодателни експерименти“, посочи главният прокурор.

Иван Гешев отбеляза още, че капацитетът на следствените служби не се е използвал пълноценно. В тази връзка ръководството на прокуратурата е готово да представи експертни предложения, които чрез изменения в НК и НПК биха довели до подобряване на кадровия капацитет и до разширяване на правомощията по разследване на дела от НСлС и от следствените отдели в страната. Според Иван Гешев следствието има необходимост и от набирането на млади юристи, които да повишат интензитета на работа. “Има много мотивирани разследващи полицаи, които желаят да станат следователи”, каза той.

Главният прокурор Иван Гешев подчерта, че мястото на следствието като част от прокуратурата е в съдебната власт, като призова колегите си да бъдат още по-мотивирани в работата и отстояване на своята независимост.

Зам. главният прокурор и ръководител на НСлС Борислав Сарафов представи анализ на досъдебните производства, по които следователите са работили през първите шест месеца на годината. Той припомни,  че голяма част от разследванията в НСлС са свързани с престъпления против финансовата, данъчната и осигурителната система. Следи се и за срочното изпълняване на молбите за правна помощ.