Президентът на САЩ Доналд Тръмп участва в церемония в Белия дом по предоставяне на американско гражданство на петима души от Боливия, Ливан, Индия, Судан и Гана. Видеозапис от церемонията беше излъчен във втората вечер от националния конгрес на Републиканската партия, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Изпълняващият длъжността министър на вътрешната сигурност Чад Улф ръководеше процедурата по полагане на клетва на петимата в присъствието на Тръмп. След това президентът приветства новодошлите в "чудесното американско семейство", поздрави ги и им пожела успех, като каза по няколко думи за всеки от тях. 

"Вие следвахте правилата, спазвахте законите, опознахте историята, прегърнахте нашите ценности и доказахте, че сте изключително почтени хора", каза Тръмп. "Няма по-висока чест и по-голяма привилегия от това да си американски гражданин", изтъкна той.

 

 

Демократите особено остро критикуват политиката на Тръмп за ограничаване на нелегалната миграция, която включва строеж на стена по границата на САЩ с Мексико и законодателство, което позволява деца на имигранти да бъдат отделяни от родителите и прибирани в специални центрове по границата.

В същото време в обръщение до конгреса на Републиканската партия, записано при посещението му в Ерусалим, държавният секретар на САЩ Майк Помпео изрази подкрепата си за преизбирането на президента Доналд Тръмп, предадоха Асошиейтед прес и ДПА.

Помпео, който е на близкоизточна обиколка, заяви, че семейството му и всичка американци имат по-голяма сигурност, а свободите им са по-добре гарантирани, тъй като президентът Тръмп е приложил на дело визията си за "Америка на първо място".

Речта, произнесена от него на фона на Стария град в Ерусалим официално в лично качество, а не като правителствен представител, се фокусира върху външната политика.

Майк Помпео произнася видеообръщението си към конгреса на републиканците на фона на стария град в Ерусалим.     Снимка АП/БТА

В обръщението си, продължило към четири минути, Помпео използва стандартните опорни точки на републиканците за успехите на външната политика на Тръмп по отношение на Русия, Китай и Иран. Той говори за поражението на халифата на "Ислямска държава", за произраелския дневен ред на Тръмп и за бдителността на президента по отношение на "хищническата агресия" на Китайската комунистическа партия, отбелязва АП.

Речта на Помпео беше остро критикувана от демократите като неуместно нарушаване на спазвани с десетилетия дипломатически принципи и като възможно нарушение на федерален закон, забраняващ на представители на изпълнителната власт да изразяват открито политическите си пристрастия по време на служба. Самият Помпео напомни едва през миналия месец на служителите на Държавния департамент за тези ограничения, допълва АП. 

Мелания Тръмп подкрепи съпруга си

Имаме нужда съпругът ми да бъде президент още четири години, заяви Мелания Тръмп, хвалейки Доналд Тръмп, особено за реакцията на "ужасната пандемия" от COVID-19, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Това не е традиционен политик. Той не само говори, а постига резултати, каза първата дама, критикувайки, подобно на американския президент, отношението на медиите към него.

Във втората вечер на конгреса на Републиканската партия, на който темата за коронавируса почти отсъстваше, тя обърна внимание на пораженията, причинени от вируса.

"От март насам животът ни коренно се промени. Знам, че много хора се тревожат, искам да знаете, че не сте сами", каза Мелания в словото си, произнесено в градината на Белия дом.

Доналд Тръмп се качи на подиума и целуна съпругата си Мелания след речта ѝ пред конгреса на републиканците.    Снимка АП/БТА

Обещавайки, че Тръмп ще направи всичко, което е по силите му, за да се погрижи за пострадалите, тя осъди атаките от лагера на демократите и "клеветите" на медиите.

Мелания Тръмп засегна и темата за расизма и протестите, които разтърсват Америка, предаде ДПА. Тя призна, че в историята на страната има примери за една "жестока реалност", но призова да се гледа в бъдещето. Приканвам хората да се обединят по един цивилизован начин, така че да можем да работим и да живеем по стандартите на американския ни идеал, заяви тя. Първата дама спомена словенския си произход и емигрирането си в САЩ и заяви, че на изборите през ноември с гордост ще гласува за Тръмп.